معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر
تاریخ: 1397/01/28 تعداد بازدید: 61
سلامت دهان و دندان مازندراني‌ها در مسير بهبودي
سلامت دهان و دندان مردم مازندران در سال هاي اخيربهبود يافته به گونه اي كه بر اساس جديدترين آمارعلوم پزشكي مازندران ميزان پوسيدگي دندان مردم اين استان 2 دهم كاهش يافته است.

سلامت دهان و دندان مازندراني‌ها در مسير بهبودي

 سلامت دهان و دندان مردم مازندران در سال هاي اخيربهبود يافته به گونه اي كه بر اساس جديدترين آمارعلوم پزشكي مازندران ميزان پوسيدگي دندان مردم اين استان 2 دهم كاهش يافته است.

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت مازندران: محمد اسپهبدي مدير گروه سلامت دهان و دندان معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در گفتگو با ايرنا گفت: تا 2 سال قبل ميانگين تعداد دندان هاي پوسيده هر مازني 3 دندان بود كه اكنون اين رقم به 2 و هشت دهم كاهش يافته است.

اسپهبدي افزود: با وجود تكان اندك در كم شدن ميزان پوسيدگي دندان مردم مازندران اما هنوز هم اين استان وضعيت خوبي در اين زمينه ندارد. مازندران همانطور كه از نظر چاقي و ابتلا به برخي بيماري ها همچون ديابت و فشار خون جز رتبه اولي هاي كشور است در زمينه پوسيدگي دندان نيز رتبه دار است.

مدير سلامت دهان و دندان مازندران گفت كه تا چند سال قبل مازندراني‌ها از نظر پوسيدگي دندان رتبه اول كشور را داشتند و با فراهم كردن يكسري امكانات و تجهيزات دندانپزشكي در مراكز بهداشتي و انجام اقدامات بهداشتي و پيشگيرانه اين رقم به رتبه سوم رسيد 

* افزايش چتر خدمات درماني دندانپزشكي

وي از گسترش خدمات دندانپزشكي در سالهاي اخير و با اجراي طرح تحول سلامت در مازندران خبر داد و گفت : با راه اندازي كلينيك هاي ثابت و سيار دندانپزشكي علاوه بر افزايش خدمات بهداشتي در اين حوزه زمينه اي فراهم شد تا روند پوسيدگي دندان كاهش يابد.

 

اسپهبدي افزود: با افزايش امكانات و خدمات ، دسترسي مازندراني ها به خدمات دندانپزشكي نظير جرم گيري و ترميم دندان افزايش يافته است .

وي اضافه كرد : فعال شدن 2 كلينيك سيار دندانپزشكي از شهريور پارسال در مازندران و حضور آنها در مناطق محروم و صعب العبور علاوه بر ارائه خدمات به ساكنان اين مناطق ، افراد معلول نيز برخودار از اين خدمات شدند.

مدير گروه سلامت دهان و دندان مازندران از افزايش حدود بيش از 40 درصدي ترميم دندان در مازندران خبرداد و گفت: پارسال 50 هزار مورد ترميم دندان در مراكز بهداشتي و كلينكهاي دانشگاه علوم پزشكي استان انجام شد.

 

به گفته مدير گروه سلامت دهان و دندان مازندران همچنين افزايش پنج برابري جرم گيري دندان به عنوان بخش ديگري از اقدامات موثر و لازم براي پيشگيري از پوسيدگي دندان در استان به شمار مي رود.

وي تعداد جرم گيري دندان در سال گذشته را 15 هزار مورد اعلام كرد و گفت: اين رقم در سال هاي ماقبل حدود سه هزار مورد بود.

* هزينه 10ميليارد ريالي براي سلامت دندان دانش آموزان

وي با اشاره به طرح ملي وارنيش فلورايد دانش آموزان اول تا هفتم مازندران ، اضافه كرد: اين طرح از سال 93 براي تعداد محدود دانش آموزان مدارس استان آغاز شد و اكنون تمامي دانش آموزان اين مقاطع را در بر مي گيرد.

 

به گفته اسپهبدي در هر سال 2 مرحله از اين طرح براي جامعه هدف انجام مي شود كه دانشگاه علوم پزشكي مازندران در هر مرحله اجراي آن 10 ميليارد ريال هزينه مي كند.

 وارنيش فلورايد (استفاده از ژل فلورايد براي جلوگيري از پوسيدگي دندان) و فيشور سيلنت (پركردن شيارهاي باريك و عميق دندان با مواد رقيق) كه براي دانش آموز مقطع ابتدايي مازندران انجام مي شود.

 وي خاطرنشان كرد: با اقدامات پيشگيرانه بيماري هاي دندان كه در سنين كودكي در حال انجام است پيش بيني مي شود تا 30 درصد پوسيدگي دندان در نسل آينده مازندران كاهش يابد.

وي همچنين اصلاح نوع و نحوه غذا خوردن را عامل بسيار تاثير گذار در ارتقاي سلامت دندان مردم مازندران اعلام كرد و گفت: استفاده از فست فودها و انواع شيريني علاوه بر اينكه منجر به ابتلاي افراد به بيماري هاي غير واگير ديابت و فشار خون مي شود در پوسيدگي دندان نيز تاثير دارد.

141 مركز و كلينيك دندانپزشكي مازندران با در اختيار داشتن 172 يونيت و حضور 137 دندانپزشك به شهروندان استان خدمات ارائه ميكنند.

سلامت دهان و دندان مازندراني‌ها در مسير بهبودي
Powered by DorsaPortal