معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر
تاریخ: 1390/12/20 تعداد بازدید: 44
سلامت خود را جدی بگیرید
خانم دکتر یساری کارشناس سلامت سالمندان و میانسالان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران:در دوره های مختلف زندگی علاوه بر بیماری های نوزادی و کودکی ، عوامل خطر محیطی ، شغلی، عادات و رفتارهای نادرست مانند مصرف دخانیات ، اعتیاد،چاقی و کم تحرکی و همچنین استرس های مختلف زندگی سلامت مردان را تهدید می کند

 

روابط عمومی معاونت خبر داد:

به مناسبت گرامیداشت هفته ملی سلامت مردان با شعار« سلامت خود را جدی بگیرید.»

مردان در همه گروه های سنی از کودک و نوجوان

تا میانسال و سالمند نسبت زنان بیشتر در معرض فاکتورهای خطر و مورتالیتی هستند. بطوریکه امید به زندگی برای  مردان 09/70 سال و برای زنان 17/73 سال است.خانم دکتر یساری کارشناس سلامت سالمندان و میانسالان معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران

ضمن اهمیت بیماری مردان فرمودند:

 در دوره های مختلف زندگی علاوه بر بیماری های نوزادی و کودکی ، عوامل خطر محیطی ، شغلی، عادات و رفتارهای نادرست مانند مصرف دخانیات ، اعتیاد،چاقی و کم تحرکی و همچنین استرس های مختلف زندگی سلامت مردان را تهدید می کند.

به همین دلیل به مردان هشدار داده شده است : « سلامت خود را جدی بگیرید» از طریق :

1-     شیوه زندگی سالم ( تغذیه صحیح، وزن مناسب، ورزش، دوری از دخانیات)

2-   توجه به ایمنی محیط کار و آسیب های شغلی

3- کنترل فشارخون ، قند خون ، چربی های خون

4-   مشاوره در زمینه بیماری های غیرواگیر بویژه با سابقه خانوادگی دیابت، فشارخون بالا ، دیس لیپیدمی ها و سرطان ها.

5-   درمان اعتیاد در مراکز معتبر

6-   توجه به بیماری های ادراری تناسلی نظیر سرطان مثانه ، سرطان پروستات، بزرگی پروستات، ناباروری، ناتوانی جنسی و....

7- توجه به بیماری های منتقله از راه جنسی

 

با توجه به نام گذاری هفته اول اسفند ماه تحت عنوان هفته ملی سلامت مردان ایرانی ( سما) و شعار برگزیده ستاد ملی برگزاری هفته اول در سال 90 تحت عنوان سلامت خود را جدی بگیرید ، فعالیت زیر در معاونت بهداشتی و شهرستان های تابعه اجرا گردید

 اهم فعالیتهای انجام شده معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران:

1-     برگزاری کمیته آموزش سلامت ویژه هفته ملی سلامت مردان و جلب همکاری کلیه گروه های فنی و پشتیبانی (آموزش سلامت ، بهداشت محیط و حرفه ای ، بیماری ها، بهداشت روان، بهداشت مدارس ، روابط عمومی ، گسترش و ....) جهت اجرای فعالیت های منطبق با فعالیت های پیشنهادی دفتر سلامت جمعیت ،خانواده و مدارس وزارت بهداشت و درمان کشور در معاونت بهداشتی و کلیه واحد های زیرمجموعه شهرستان های تابعه.

2-    ارائه سخنرانی دو مقاله پژوهشی « نظر سنجی اهمیت سلامت مردان » و «امکان سنجی ارائه خدمات سلامت مردان» در همایش کشوری سلامت مردان در تهران توسط کارشناس سلامت میانسالان معاونت بهداشتی دانشگاه.

3-    تهیه و چاپ تراکت های آموزشی با همکاری مشترک گروه بهداشت خانواده و آموزش سلامت در ارتباط با عوامل خطر سلامت مردان و ارسال به شهرستان ها و ادارات و کارخانجات و اماکن تجمع مردان .

4-    برگزاری جلسه آموزشی در زمینه « اهمیت سلامت مردان و راهکارهای حساس سازی مردان برای توجه به سلامت خود» در معاونت بهداشتی با حضور معاون محترم بهداشتی، معاون محترم فنی ، کلیه مدیران گروه ها و کارشناسان فنی و اداری همراه با دریافت پیشنهادات و نقطه نظرات ایشان.

5-    برگزاري جلسات آموزش گروهي پیرامون سلامت مردان برای بازنشستگان شبكه بهداشت و درمان و اداره آموزش و پرورش در شهرستان های تابعه .

6-    هماهنگي با مراكز بهداشتي و درماني و بيمارستان های تحت پوشش شبکه های بهداشت و درمان شهرستان ها  جهت انجام ويزيت رايگان مردان مراجعه كننده در یک روز از هفته سلامت مردان.

7-    ویزیت رایگان مردان شاغل در کارخانجات و کارگاه های تحت پوشش شهرستان های تابعه با هماهنگی بهداشت حرفه ای و بیماری ها.

8-    درج شعار هفته سلامت مردان در سربرگ نامه هاي اداري و تابلو الكترونيك مراكز بهداشت شهرستان ها در هفته مذكوربا هما هنگي آموزش سلامت.

9-    پارچه نويسي شعار هفته سلامت مردان و پيام سلامتي مرتبط با آن و نصب در درب ورودي مراكز بهداشت شهرستان ها و مراكز بهداشتي درماني تحت پوشش.

10- درج شعار هفته سلامت مردان در صفحه اصلی اتوماسیون استان مازندران با هماهنگی روابط عمومی دانشگاه.

11- مکاتبه و هماهنگی با ائمه محترم جماعات شهرستان ها و اجرای سخنرانی پیش از خطبه در مراسم معنوي روز جمعه مورخه 5/12/90 در خصوص نقش سلامت مردان در سلامت خانواده و نقش خانواده در سلامت پسران و مردان و آشنايي با رفتارهاي پر خطر در مردان و پسران .

12- برگزاری جلسات آموزشی در ادارات ، کارخانجات و دبیرستان های پسرانه تحت پوشش شهرستان های تابعه پیرامون : عوامل خطر سلامت مردان ، عوامل خطر و آسیب های شغلی ، نقش خانواده در پیشگیری از اعتیاد، پرهیز از مصرف دخانیات ، کنترل استرس و بهبود روابط بین فردی و اجتماعی، اثرات زیانبار مواد مخدرصنعتی ، ایدز و بیماری آمیزشی

13-  برگزاری جشنواره و مسابقات علمی پیرامون سلامت مردان همراه با اهدای جوائز .

14-  برگزاری مسابقه نقاشی در مدارس ابتدایی و راهنمایی پیرامون سلامت پدران.

15-  برگزاری مسابقه نامه ای به پدر به مناسبت سلامت مردان در مدارس ابتدایی و راهنمایی.

16- برگزاری مسابقه ورزشی در مدارس راهنمایی.

17- ارسال پیامک های بهداشتی با موضوع سلامت روان و سلامت مردان

گفتگو ویژه روابط عمومی معاونت در هفته سلامت مردان، در خصوص بیماری(( پروستات)) بادکتر ماندانا یساری در سایت معاونت

 

سلامت خود را جدی بگیرید
Powered by DorsaPortal