معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير
تاریخ: 1391/05/02 تعداد بازدید: 348
کارگاه آموزشی چگونگی اجرای پروژه ملی تدوین نقشه گاز رادن مازندران در معاونت بهداشتی برگزار گردید.
کارشناس مسئول برنامه بهداشت پرتوها معاونت بهداشتی مازندران در گزارشی به روابط عمومی معاونت:

کارشناس مسئول برنامه بهداشت پرتوها معاونت بهداشتی مازندران در گزارشی به روابط عمومی معاونت:         

گازرادون Rn))گازی است: بی رنگ،بی بو وبی مزه -بطور طبیعی تولید می شود دارای خاصیت رادیو اکتیو -فاقد اثرشیمیایی است، جزو گازهای نادراست . رادن 9 برابر سنگینتر از هوا و تمایل به جمع شدن در طبقات پایین و زیر زمین دارد.رادن به عنوان دومین عامل ابتلا به سرطان ریه بعد از استعمال دخانیات شناخته شده است. در آمریکا بیش از 20000 مرگ در سال از سرطان ریه در اثر رادن گزارش شده است.

-      خانم مهندس حیدریان فرمودند: همه ما دائماً در حال پرتوگیری از منابع طبیعی پرتوزا (زنجیره های اورانیوم) ورادیونوکلئیدهای طبیعی منفرد از قبیل پتاسیم 40 که در خاک هستند و نیز تشعشعات کیهانی می باشیم . بالاترین پرتوگیری ما از پرتوهای طبیعی می باشد که قسمت اعظم آن مربوط به پرتوگیری از رادن است56%)).

تنفس راه اصلی ورود رادن و دخترانش به بدن می باشد پرتوهای آلفا ناشی از تجزیه رادن و دختران آن همگی جامد و فلزی بوده و با اتصال به ذرات موجود در هوا و دود از طریق تنفس وارد بدن می گردند و مستقیماً به بافتهای حساس ریه آسیب می رسانند.

در پایان اظهار داشتند:در این طرح ضمن سنجش گاز رادن نسبت به تدوین نقشه گاز رادن استان متعاقبا کشور با همکاری، مرکز سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درمان وآموزش پزشکی ومعاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ومعاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه علوم پزشکی مازندران ودانشکده بهداشت دانشگاه علوم پزشکی مازندران مشترکا در دست اقدام است و استان مازندران به عنوان پایلوت طرح انتخاب شده است.

کارگاه آموزشی چگونگی  اجرای پروژه ملی تدوین نقشه گاز رادن مازندران در معاونت بهداشتی برگزار گردید.
Powered by DorsaPortal