معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ دوشنبه ۳۱ شهريور
تاریخ: 1391/05/10 تعداد بازدید: 437
همایش منطقه ای بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان در مازندران-چالوس
در سیر تاریخ همیشه انسان به حیوانات به عنوان منبع مواد غذایی، حمل و نقل، کار و یار و همدم وابسته بوده است. زئونوزها یا بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان بیماریهایی هستند که عامل بیماری آن در حیوانات مهره دار بوده و از طرق مختلف به سایر حیوانات مهره دار منتقل شده و انسان هم در صورتی که در این چرخه قرار گیرد به آن مبتلا می شود.

در سیر تاریخ همیشه انسان به حیوانات به عنوان منبع مواد غذایی، حمل و نقل، کار و یار و همدم وابسته بوده است. زئونوزها یا بیماری های قابل انتقال بین حیوان و انسان بیماریهایی هستند که عامل بیماری آن در حیوانات مهره دار بوده و از طرق مختلف به سایر حیوانات مهره دار منتقل شده و انسان هم در صورتی که در این چرخه قرار گیرد به آن مبتلا می شود.

با آنکه سالانه در حدود 100 میلیارد تومان هزینه از سوی وزارت بهداشت برای بیماریهای مشترک انسان و حیوان صرف   می شود هنوز هم بیماریهای مشترک انسان و دام یکی از مشکلات نظام سلامت به شمار می رود به طوری که حدود 43 درصد از 500 بیماری عفونی انسان از دسته بیماریهای مشترک انسان و دام بوده و برخی از بیماریهای مشترک انسان و دام نیز در حال افزایش هستند، لذا کنترل این بیماریها مشکل و نیازمند همکاری تمام سازمانها است.

به همین دلیل ، لزوم هماهنگی های بین بخشی و نقش آگاهی مردم و مسئولین در جهت دستیابی به اهدافی نظیر : حساس کردن جامعه، کادر بهداشت،درمان و ارگانهای مختلف نسبت به بیماریها و ارتقای هماهنگی بین بخشی بین ارگانها و نهادهای مختلف درگیر در امر مبارزه با بیماریهای مشترک انسان و حیوان و ارتقای سطح آگاهی مردم و گروههای شغلی خاص و مسئولین در خصوص این بیماریها و تغییر نگرش مردم و مسئولین و مشارکت آنها در برنامه های کنترل و ایجاد تعهدات سیاسی در مقامات به منظور حمایت بیشتر دستگاه های اجرایی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

در این راستا، روز 13 تیر به عنوان روز ملی و یک هفته به عنوان هفته بسیج اطلاع رسانی در زمینه بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان تصویب و از سال 1383 همه ساله به منظور اطلاع رسانی به جامعه و نیز حساس نمودن ارگانها و مسئولین مربوطه این همایش و مراسم در سراسر کشور برگزار می گردد. به همین منظور معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با همکاری سازمانها و نهادهای مرتبط برنامه اقدام به برگزاری دومین همایش منطقه ای بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان در روز دوشنبه 26/4/91 نمود.

این همایش با هدف ارتقای آگاهی های جامعه و افزایش مشارکت و همکاریهای بین بخشی با حضور فعال و همه جانبه حدود 400 نفر از نمایندگان ادارات کل و ادارات تابعه شهرستانهای سراسر استان و نیز با حضور اساتید فرهیخته انستیتو پاستور ایران، مرکز مدیریت بیماریهای واگیر و دانشگاه علوم پزشکی مازندران در فضایی کاملاً مشارکتی و علمی برگزار شد. در این همایش سازمانها، نهادها و ارگانهای بشرح زیر با حضور خود تعهد سیاسی، مسئولیت و روح تعاون و همکاری را به نمایش گذاشتند:

-نمایندگان دفتر شهری و روستایی استانداری مازندران

-مسئولین خدمات شهری شهرداریهای سراسر استان مازندران

-مسئولین آتش نشانی های سراسر استان

-بخشداران سراسر استان مازندران

-نمایندگان دهیاری های سراسر استان مازندران

-مدیر عامل پسماند استان مازندران

-نمایندگان اداره کل دامپزشکی استان مازندران

-روسا و کارشناسان اداره دامپزشکی شهرستانهای استان مازندران

-روسای اتحادیه قصابان سراسر استان مازندران

-روسای اتحادیه دامداران سراسر استان مازندران

-روسای اتحادیه دامپروری استان مازندران

-نمایندگان سازمان صنعت تجارت و معدن استان مازندران

-رئیس و کارشناسان پژوهشکده شمال انستیتو پاستور ایران

-نمایندگان نیروی انتظامی استان

-پلیس پیشگیری نیروی انتظامی شهرستانهای استان مازندران

-نمایندگان اداره کل دادگستری استان مازندران

-دادستانهای شهرستان های استان مازندران

-نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست استان مازندران

-کارشناسان و نمایندگان اداره حفاظت محیط زیست شهرستانهای استان مازندران

-اعضای کمیته زئونوز استان مازندران

-نماینده صدا و سیمای استان مازندران

-روسا و معاونین بهداشتی شبکه های بهداشت و درمان شهرستانهای استان مازندران

-کارشناسان مسئول و کارشناسان مبارزه با بیماریهای شهرستانهای استان مازندران

-کارشناسان بهداشت محیط شهرستانهای استان مازندران

-مدیران گروه، کارشناسان مسئول و کارشناسان مبارزه با بیماریهای دانشگاه های علوم پزشکی گلستان، گیلان، بابل و مازندران

-فرماندار شهرستان چالوس

-دادستان شهرستان چالوس

رئیس اداره راه و ترابری و مسکن چالوس

آقای دکتر فرهنگ بابامحمودی قائم مقام ریاست محترم دانشگاه و رئیس عملی همایش ضمن خیر مقدم به مدعوین ، به بیان اهداف همایش پرداخته و در بخشی از سخنان خود کلید طلایی و رمز موفقیت برنامه کنترل بیماریهای زئونوز را مشارکت فعالانه همه نهادها و سازمانهای مرتبط برنامه دانسته و بار دیگر همیاری آنان را در این زمینه خواستار شدند.

سپس آقای دکتر زینلی معاون اداره زئونوز مرکز مدیریت بیماریهای وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به اهمیت بیماریهای زئونوز پرداختند.

ایشان با اشاره به اینکه از بین 1415 گونه عوامل عفونی، 868 مورد (61 درصد) آنها قابل انتقال بین حیوان و انسان هستند. عوامل مختلف ایجاد کننده بیماری های زئونوز تظاهرات بالینی مختلف، عوامل اپیدمیولوژیک موثر در این بیماریها، شدت و وخامت تظاهرات بالینی مختلف، عوامل اپیدمیولوژیک موثر در این بیماریها، شدت و وخامت بیماریهای زئونوز ، آشنایی ناکافی گروه پزشکی از وضعیت این دسته از بیماریها، ضرر و زیان اقتصادی بدلیل کاهش فرآورده های دامی، مرگ و میر دام ها، ایجاد رعب و وحشت در جامعه (هاری، طاعون، تب خونریزی دهنده کریمه کنگو و ...) استفاده ازعوامل بیماریزا قابل انتقال بین حیوان و انسان به عنوان بیوتروریسم (سیاه زخم، تب مالت و ...) را از جمله فاکتورهای مهم این دسته از بیماریها ذکر کردند.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به وضعیت بیماری زئونوز چند سال اخیر در سطح کشور و استان مازندران پرداختند و به آمار بیش از 130 هزار مورد حیوان گزیده در سطح کشور اشاره و کنترل این دسته از بیماریها را با مشارکت همگانی امکان پذیر دانستند.

آقای دکتر زینلی نقش سازمانها و نهادهای ذیربط در کنترل بیماریهای زئونوز را مهم ارزیابی کرده و به بیان وظایف و مسئولیت های آنها پرداختند.

سپس آقای محسنی دادستان محترم دادگستری شهرستان چالوس، در زمینه قوانین موجود در این زمینه و محدودیت های آن اشاره و اعلام نمودند بیشتر این قوانین مربوط به سالهای 1312 و 1318 است که بسیار قدیمی بوده و پاسخگوی نیازهای موجود نمی باشد. تنها ماده قانونی ماده 686 مجازات اسلامی می باشد که در این زمینه نیاز هست تا با کمک قانونگذاران اصلاحات لازم صورت پذیرد.

آنگاه آقای دکتر رسولی زاده معاون اداره کل دامپزشکی استان به نقش برجسته دامپزشکی در کنترل بیماری های زئونوز پرداختند. ایشان به شعار سازمان بهداشت جهانی در سال 2011 بعنوان سال دامپزشکی، دامپزشکی برای غذا، دامپزشکی برای سلامت، و دامپزشکی برای سیاره زمین اشاره و این شعار مهم و اساسی را بیانگر این حقیقت دانستند که در جهان کنونی به دلایل متعدد بهداشت و سلامت استان، از بهداشت و سلامت حیوانات جدایی ناپذیر بوده و غلبه انسان بر عوامل بیماریزا و حفظ سلامت جامعه جز در سایه همکاری و ارتباط تنگاتنگ پزشکی و دامپزشکی و نیز همکاری های بین بخشی اسکان پذیر نمی باشد.

ایشان در بخش دیگری از سخنان خود به محدودیت های منابع انسانی و مالی در بخش دامپزشکی اشاره و از مسئولین استانی، بویژه استاندار محترم خواستار کمک در این زمینه شدند. سخنران دیگر این همایش، استاد عالیمقام، عالم فرهیخته دکتر احمد فیاض، رئیس محترم سابق رفرانس بخش هاری WHO در ایران و عضو هیئت امنای انستیتوپاستور ایران بود. استاد دکتر احمد فیاض با بیش از 50 سال سابقه فعالیت در انستیتو پاستور ایران به بیان تجربیات خود در زمینه مبارزه با

هاری، روش های درمانی قدیم و جدید بیماری هاری و موضوعات مختلف در امر مبارزه با این بیماری اشاره و رمز موفقیت این مهم را هماهنگی و همکاریهای همه جانبه همه سازمانها و نهادها دانست.

آقای دکتر فرهنگ بابامحمودی، قائم مفام محترم ریاست دانشگاه با اشاره به رخدادهای اخیر بیماریهای زئونوز (طغیان حیوان گزیدگی در روستای آقمشهد ساری و موارد محتمل و مثبت تب های خونریزی دهنده و ... ) در استان، عملکرد همه سازمانها و نهادهای درگیر را بسیار خوب ارزیابی نموده و از همه آنان تشکر کردند. ایشان با اعلام این موضوع که در 2 کارگروه سلامت و امنیت مواد غذایی استان قبل از بروز رخدادهای اخیر، در مورد اهمیت این دسته از بیماریها به تفصیل توضیح داده شده بود استفاده از تجربه مشهد در برخورد با بیماری تب خونریزی دهنده کریمه کنگو را مورد تاکید قرار دادند. ایشان ضمن تقدیر از برخورد بهنگام و مناسب و هماهنگ همه سازمان های درگیر از جمله دامپزشکی ، دانشگاه علوم پزشکی ، پژوهشکده شمال انستیتو پاستور ایران، دادگستری استان، استانداری مازندران (دفتر شهری و روستایی) تشکیل جلسه کمیته زئونوز با حضور دهیاران روستاهای مجاور و بخشداری هولار را در کمتر از 24 ساعت از بروز حادثه را مهم ارزیابی کرده و در پایان به جمع بندی مطالب پرداخته و بیانیه پایانی همایش را بعنوان موضوعات مهم قابل پیشگیری در سطح استان برشمردند.

سپس آقای مهندس فامیلیان کارشناس مسئول دفتر شهری استانداری مازندران به ذکر عملکرد حوزه خدمات شهری شهرداریهای تابعه در زمینه اتلاف حیوانات زیان بار (سگ و گربه) پرداختند و مشکلات موجود در این زمینه را مورد ارزیابی قرار داده و مسئله دفع زباله ها بصورت بهداشتی و مدیریت پسماندها در جلوگیری از بیماریهای زئونوز را از اولویت های استانداری بر شمرده و مورد تاکید قرار دادند.

در ادامه نقش هماهنگی و همکاریهای بین بخشی توسط گروه موسیقی چکل مرکز بهداشت شهرستان سوادکوه به نمایش گذاشته شد که مورد استقبال شرکت کنندگان قرار گرفت. در پایان مراسم تجلیل از خادمان عرصه کنترل بیماریهای زئونوز از جمله به پاس 50 سال خدمت صادقانه استاد فرهیخته دکتر احمد فیاض برگزار و به افراد منتخب هر سازمان از جمله شبکه های بهداشت و درمان شهرستانها، نمایندگان 7 حوزه شهرداری و 4 منتخب دامپزشکی استان و شهرستان لوح تقدیر و هدایایی، اهدا گردید. همایش در ساعت 13 با بیانیه ای به کار خود پایان داد.

بیانیه دومین همایش منطقه ای بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان چالوس- 26 تیر ماه 1391

1- با توجه به اهمیت روز افزون بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان (زئونوز) و جایگاه منحصر به فرد دامپزشکی که روند تولید فراورده های دامی از ابتدای پرورش دام و طیور تا استحصال فراورده های آن را تحت کنترل دارد تا از این طریق امنیت بهداشت مواد غذایی را برای مصرف کنندگان مهیا سازد و با توجه به اینکه بهداشت و سلامت انسان از بهداشت و سلامت حیوانات جدایی ناپذیر بوده،و شرط تداوم این امنیت، نگهداری اصولی حمل و نقل بهداشتی و توزیع و مصرف فرآورده های خام دامی، واکسیناسیون دام ها و ... واکسیناسیون سگ های دارای صاحب در سطح استان، پرداخت خسارت به صاحبان دام های آلوده که نیاز به امحاء دارند میباشد ، خواهان حمایت همه جانبه از اداره کل دامپزشکی استان از حیث پشتوانه اعتباری به شکل ویژه از منابع در اختیار استاندار محترم هستیم.

2- برای داشتن قوانین جامع و کامل در زمینه کنترل بیماری های زئونوز، محاکم قضایی عنوان می نمایند که قوانین ، مربوط به سالهای 1312 و 1318 می باشد و فقط تنها مورد رجوع آنها برای متخلفین ماده 686 مجازات اسلامی است که در این زمینه فقدان قوانین لازم نوعی ضعف در برخورد بااین متخلفین محسوب می شود. لذا از ریاست محترم دانشگاه مصرانه درخواست می گردد طی نامه ای به مقام عالی وزارت به جهت ارائه لایحه لازم به مجلس محترم به این نقیصه پایان داده شود تا پشتوانه ای برای سلامت و امنیت جامعه گردد. (برای توجیه نیازها با همکاری نماینده ای از مدیر کل دادگستری استان و نماینده مجمع نمایندگان محترم استان به عنوان پیش نیاز در کمیته زئونوز مطرح گردد).

3- یکی از مشکلات مهم بهداشتی و اجتماعی در بسیاری از شهرها و روستاهای استان وجود سگهای ولگرد می باشد که با شناخت برخی از بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان از جمله هاری، کیست هیداتیک و .. و به مخاطره افتادن سلامت انسانها، امروزه در هیچ نقطه ای، حضور آزاد سگهای بدون صاحب در خیابانها امر پذیرفته شده ای نیست و لازم است اقدامات اساسی در خصوص کنترل اصولی این حیوانات بعمل آید که در این راستا و بر اساس مفاد بند 15 ماده 55 قانون شهرداری که جلوگیری از شیوع امراض ساریه انسانی و حیوانی و ... و جمع آوری حیوانات بلاصاحب و دفع حیوانات مریض، مزاحم و ولگرد را وظایف شهرداری دانسته است و استناد به بند 31 ماده 10 اساسنامه تشکیلات و سازمان دهیاری ها مصوب 21/11/80 این دستورالعمل با هدف اجرایی نمودن مفاد این ماده قانونی و رفع مشکلات شهرداری ها و دهیاری های کشور در زمینه کنترل جمعیت سگهای ولگرد توسط سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور تدوین شده است. اما با توجه به گذشت حدود 4 سال از دستورالعمل ابلاغی سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور هنوز عملی نشده است. علیرغم تلاش های انجام شده قابل تقدیر از استانداری و معاونت های محترم جهت تسریع در این امر و بررسی جوانب مختلف آن جلسه بعدی کمیته زئونوز در حضور آقای مهندس هاشمی معاون محترم عمرانی استاندار تشکیل تا به نتایج عملی مبادرت گردد. همچنین بمنظور رفع مشکلات اجرایی کمیته های اتلاف شهرستانها، بترتیب الویت کمیته زئونوز در شهرستانهای دارای مشکل در این زمینه حضور یافته و تشکیل جلسه دهند.

4- حماسه حضور سازمانهای و نهادهای عضو کمیته زئونوز در سطح استان و شهرستان در محل دومین همایش منطقه ای بیماریهای زئونوز قابل تقدیر است. بمنظور استمرار و تقویت هماهنگی و همکاریهای بین بخشی کما فی السابق جلسات اصلی کمیته زئونوز بصورت فصلی و کمیته های فرعی با توجه به ضرورت به دفعات لازم تشکیل و مصوبات آن مورد پیگیری قرار گیرند.

5- اجرای پروژه های تحقیقاتی HSR منظم و سالانه از طریق مشارکت سازمانها از جمله پژوهشکده شمال انستیتو پاستور ایران، دانشگاه علوم پزشکی، دامپزشکی و سایر مراکز تحقیقاتی بویژه معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه امری بسیار ضروری است.

6- با توجه به مشکل بیماریهای زئونوز در استان  مازندران انتظار می رود به تناسب حجم کاری دستگاه ها بودجه مناسب در اختیار دستگاه های قرار گرفته یا اینکه به شکل ویژه از منابع در اختیار استاندار محترم تامین گردد.

7- حمایت اصحاب رسانه بخصوص صدا و سیمای استان در جهت ارتقای دانش مردم از طریق افراد ذی صلاح (دانشگاه، دامپزشکی و ...) مورد تاکید است.

8- نشست های منطقه ای با مسئولین سیاسی و بهداشت و درمان شهرستانهای استانهای هم جوار و خصوصاً هماهنگی جهت کنترل بیماریهای هر منطقه و استفاده از تجربیات آنها ضرورتی اجتناب ناپذیر می باشد.

9- با توجه به اینکه بیش از 5500 مورد حیوان گزیده در هر سال در استان مازندران گزارش می شوند و بیش از 700 میلیون تومان صرف هزینه فقط واکسن و سرم این دسته از افراد بمنظور پیشگیری در بیماری مهلک و کشنده هاری می شود برگزاری همایش به منظور افزایش آگاهی های جامعه و تقویت کمیته های اتلاف در سطح استان و شهرستان در سالروز

جهانی هاری (هفتم سپتامبر) توجیه منطقی داشته و بعنوان ضرورتی اجتناب ناپذیر مورد تاکید قرار می گیرد. در این زمینه از همکاری مرکز مدیریت بیماریها، استانداری ، آموزش و پرورش، دامپزشکی ، صدا وسیما استان و سایر سازمانهای مرتبط برنامه به نحو مقتضی بهره برداری گردد.

همایش منطقه ای بیماریهای قابل انتقال بین حیوان و انسان در مازندران-چالوس
Powered by DorsaPortal