معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ جمعه ۲ آبان
تاریخ: 1391/07/30 تعداد بازدید: 197
سلامت زنان و خانه داری
استفاده از مواد شوینده، ضدعفونی‎کننده و سفیدکننده ها که برای از بین بردن میکروب‏ها، جرم‏ها و آلودگی‎ها استفاده می‎شوند، بی‏خطر نیستند و ممکن است به سلامت افراد آسیب برسانند.

شوینده‌ها به دلیل اینکه باید بسیاری از مواد موجود در آلاینده‌ها را پاک کنند لازم است اسیدیته بالا داشته و قلیایی باشند که این برای پوست مضر و نامناسب است.  در شوینده‌های پوست (مثل صابون) از اسیدیته‌های حدود 5 تا 5/5 استفاده می‌شود. این میزان قلیایی بودن برای شوینده‌هایی که مصرف پوستی ندارند بالاتر و حدود 6 است که برای پوست بسیار مضر است.  لایه شاخی پوست که لایه اصلی آن نیز محسوب می‌شود، محافظ اولیه پوست است. وقتی این لایه توسط تحریک‌کننده‌هایی مثل موادشوینده قلیایی آسیب می‌بیند، مواد تحریک‌کننده و حساسیت‌زا می‌توانند به راحتی وارد پوست شوند. در استفاده از شوینده‌ها باید دقت کرد، چون هر یک از آنها دارای یک دستورالعمل خاص هستند. بسیاری از این مواد هستند که باید بدون تماس مستقیم دست به کار گرفته شوند، ولی ما همچنان می‌بینیم که بسیاری از افراد بدون توجه به این موضوع با این مواد تماس دارند و در نزدیک ایامی مثل عید، بخش زیادی از مراجعان متخصصان پوست را همین افراد تشکیل می‌دهند.

استفاده از ابزاری که بتواند در این موارد تماس مستقیم دست و مواد شوینده را کم کند، ضروری است. یکی از این ابزار دستکش است.

البته باید توجه داشت که ماده شوینده نباید به هیچ طریق به درون دستکش نفوذ کند، زیرا در غیر این صورت به دلیل رطوبتی که در خود این دستکش‌ها ایجاد می‌شود، ممکن است به دلیل تسهیل نفوذ این ماده به پوست، آسیب بیشتری به پوست برسد.  باید حتی‌المقدور از تماس پوست بدن با این مواد جلوگیری کرد. استفاده از دستکش و چکمه‌های بلند در هنگام کار و استفاده از دستکش‌های نخی در زیر دستکش کار می‌تواند کمک زیادی در جلوگیری از آسیب پوست داشته باشداگر در حین کار با مواد شوینده متوجه شدیم که دستکش‌ها سوراخ بوده یا مقداری از ماده شوینده به درون آن نفوذ کرده است، باید بلافاصله دست را از دستکش خارج کرده و با آب بشوییم. البته نباید در این شستشو وسواس بیش از حد به خرج داد.  به طور مسلم ماده شوینده باید با رقیق شدن از سطح پوست پاک شود، ولی نباید برای اطمینان از این کار از ماده شوینده دیگری استفاده کرد زیرا این ماده جدید، خود می‌تواند آسیب را تشدید کند. حساسیت‌های تحریکی به صورت قرمزی و سوزش و متعاقب آن خشکی پوست خود را نشان می‌دهند. این موارد اگر ادامه پیدا کنند می‌توانند در افرادی که زمینه حساسیت دارند، نفوذ هوا و حساسیت‌ را تسهیل کنند، بنابراین در روزهای بعد علاوه بر حساسیت تحریکی، یک حساسیت آلرژیک هم ایجاد می‌شود.  افراد باید با مشاهده این علایم به پزشک مراجعه کنند که درمان‌های لازم برای کم کردن تحریک و کمک به محافظت بیشتر از پوست را تجویز کند.  همان‌طور که گفتم، مهم‌ترین اتفاقی که در استفاده از شوینده‌ها می‌افتد این است که لایه شاخی پوست که لایه اصلی محافظ پوست است آسیب می‌بیند و باید با کرم‌های ترمیم‌کننده به این لایه کمک کرد و تماس پوست را کاهش داد  .  درمان‌های خودسرانه در این موارد به هیچ‌وجه توصیه نمی‌شود و نرم نگه‌داشتن پوست با کرم‌های ساده مثل وازلین طبی، پیش از رسیدن به پزشک کافی است.

سلامت زنان  و خانه داری
Powered by DorsaPortal