معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ جمعه ۲۲ فروردين
تاریخ: 1391/09/13 تعداد بازدید: 223
پیام دکتر محمدرضا میرزائی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی مازندران
اول دسامبر مصادف با دهم آذر ماه روز جهانی ایدز نامگذاری شده است و این روز در سرتاسر جهان گرامی داشته می شود. در این روز مشکلات و چالش های این بیماری در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار می گیرد و آخرین دستاوردها و پیشرفت هایی که

اول دسامبر مصادف با دهم آذر ماه روز جهانی ایدز نامگذاری شده است و این روز در سرتاسر جهان گرامی داشته می شود. در این روز مشکلات و چالش های این بیماری در کشورهای مختلف مورد بررسی قرار می گیرد و آخرین دستاوردها و پیشرفت هایی که در زمینه مقابله علیه همه گیری ایدز صورت گرفته به گوش جهانیان می رسد.ایدز یک معضل بهداشتی و درمانی است و اپیدمی آن سلامت جهانی را به شدت تهدید می کند و علاوه بر آسیب جدی به کانون خانواده، ابعاد اجتماعی، اقتصادی و فرهنگی جامعه را نیز متاثر می نماید.

HIV/AIDS در سال 2011 سی ساله شده و اولین مورد تائید شده بیماری در سال 1981 گزارش شده است. در 30 سال گذشته حدود 30 میلیون نفر در اثر ابتلا به این بیماری جان خود را از دست دادند و نزدیک به 40 میلیون نفر بیمار در سراسر جهان زندگی می کند. این بیماری در شمال افریقا و شرق مدیترانه شیوع بیشتری دارد.

طی سه دهه گذشته هر سال بیش از یک میلیون مرگ در جهان ناشی از بیماری ایدز گزارش شد. سه راه اصلی ابتلا به این بیماری از طریق 1- تزریق مشترک در معتادین 2- ارتباط جنسی 3- انتقال از مادر به کودک می باشد. در سالهای اخیر انتقال از طریق تزریقی در حال کاهش و انتقال جنسی متاسفانه در حال افزایش است و ما با موج سوم ایدز از طریق ارتباط جنسی  مواجه می باشیم که باعث گسترش بیماری در قشر زنان نیز می گردد.

شعار روز جهانی ایدز در سه سال گذشته (1- سال 2010 دسترسی جهانی و رعایت حقوق بشر 2- سال 2011- رسیدن به صفر 3- سال 2012- با مشاوره و آزمایش HIV/AIDS بیشتر بدانیم ما بهتر زندگی کنیم) انتخاب شده تا بدین طریق بتوان پیام پیشگیری از این بیماری مهلک را به اطلاع عموم مردم رساند.

3 هدف عمده جهانی تا سال 2015 شامل 1- رسیدن به صفر در موارد ابتلای جدید به HIV 2- به صفر رساندن انگ و تبعیض در بیماران 3- به صفر رساندن موارد مرگ ناشی از ایدز می باشد. ملت ها و دولت ها نزدیک به 1000 روز زمان دارند تا با بسیج همگانی و مشارکت همه دستگاه ها نسبت به کنترل HIV/AIDS تلاش نمایند.

در حال حاضر در کشور عزیز ما ایران 24735 بیمار شناخته شده HIV/AIDS زندگی می کنند و برآورد ها نشان می دهد که حداقل 93250 بیمار در کشور وجود دارند. راه های انتقال بیماری در ایران (62% تزریق مشترک در معتادین 21% انتقال جنسی 8/3% انتقال از مادر به کودک و 9/14% نامشخص است)

در استان مازندران تا پایان شهریور سال 91 کل بیماران شناسایی شده برابر 273 نفر می باشد که 81% مرد و 19% زن می باشند. 94 نفر از این بیماری در استان فوت شدند و نزدیک به 36% بیماران در گروه سنی 34-25 سال قرار دارند که سنین جوانی و به عنوان گروه سنی فعال از نظر اجتماعی و اقتصادی تلقی می گردند.

پیش بینی می شود در حال حاضر نزدیک به 3000 نفر بیمار HIV مثبت در استان مازندران زندگی می کنند که باید تحت نظر قرار گرفته و خدمات درمانی لازم را دریافت دارند. شایعترین راه های انتقال بیماری ایدز در مازندران شامل (انتقال از راه تزریق 66% - انتقال جنسی 20% و انتقال از مادربه کودک 3/3% ) می باشد.

نکته قابل توجه اینکه گروه زیادی از بیماران ایدزی در استان از بیماری خود خبر ندارند و ممکن است بیماری را اول به همسران خود و بعد به  فرزندان و دیگر مردم منتقل نمایند. لذا انتظار می رود بامشارکت همه دستگاه های اجرایی و توجه جدی کارگروه سلامت و امنیت غذایی به این بیماری با استراتژی آموزش و اطلاع رسانی همگانی و بسیج همه امکانات موجود استان در این بخش و همیاری کلیه رسانه ها ، سایت های خبری، جراید استان و صدا و سیما به پیشگیری و کنترلHIV/AIDS بپردازیم.
 

پیام دکتر محمدرضا میرزائی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی، درمانی مازندران
Powered by DorsaPortal