معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ سه شنبه ۱۷ تير
تاریخ: 1391/11/17 تعداد بازدید: 244
قليان جايگزين سالمي براي سيگار نيست
رستم مژده کارشناس مسئول بهداشت محیط استان:بر خلاف باورهاي باستاني و اعتقاد عمومي، دودي که از قليان خارج مي شود حاوي مواد مسموم متعددي است که از جمله عوامل شناخته شده ايجاد سرطان، بيماريهاي قلبي و امراض ديگر هستند.

بر خلاف باورهاي باستاني و اعتقاد عمومي، دودي که از قليان خارج مي شود حاوي مواد مسموم متعددي است که از جمله عوامل شناخته شده ايجاد سرطان، بيماريهاي قلبي و امراض ديگر هستند.

کارشناس مسئول بهداشت محیط معاونت بهداشتی در این خصوص گفتند: لازم به توضیح است قلياني که براي تدخين تنباکوي ميوه اي استفاده میشود ترکيبي از تنباکو، ملاس قند و اسانس ميوه-و دیگر مواد مضر میباشد ، که در مقايسه با سيگار شخص را به مدت بيشتري در معرض دود فراوان قرار مي دهد.

کشيدن يک قليان، شخص را در معرض دودي قرار ميدهد که 100 مرتبه از يک عدد سيگار بيشتر است.

سازمانهاي بهداشتی بر این باورند افراد غير سيگاري که در معرض دود "دست دوم" قليان قرار مي گيرند نيز در معرض خطر ابتلا به همان بيماري هايي هستند که افراد سيگاري و در معرض دود دست اول را تهديد مي کند.

ایشان در ادامه فرمودند: تنباكوي مصرفي در قليان 400 نوع ماده سمي و سرطان‌زا را در خود دارد و تنباكوهاي ميوه‌اي علاوه بر اين 400 نوع سم، مضرتر نيز میباشند. قليان‌هاي ميوه‌اي كه از پوست ميوه تخمير شده با مواد افزودني تهيه مي‌شوند، علاوه بر داشتن اين 400 نوع سم به دليل وجود مواد افزودني موجب آلرژي، آسم و حساسيت بیشتر در مصرف کننده مي‌شوند وهيچ فرقي بين قليان‌هايی با تنباكوي سنتي و ميوه‌اي وجود ندارد، اما قليان‌ با تنباكوي ميوه‌اي به دليل وجود مواد افزودني ضرر بيشتري نيز دارند.

مژده در خصوص اين مطلب كه چون دود قليان از روي آب گرفته مي‌شود و ضرر ندارد فرمودند: باور غلطي است كه در اذهان عموم برای فروش بیشتر مواد دخانی  تبلیغات نموده وآب قليان فقط به میزان بسیار کم نيكوتين دود را در یافت مینماید.

اين در حالي است كه كم شدن نيكوتين باعث مي‌شود فرد قلياني براي تأمين نياز خود قليان بيشتري مصرف كرده و در نتيجه خطرات بيشتر و مضرات زيادتري براي او ايجاد مي‌شود. عوارض خوش خيم قليان رفلكس معده، زخم معده، سوء‌ هاضمه و عوارض بدخيم و خطرات عمده آن شامل انواع سرطان‌ها خصوصاً سرطان مثانه، تنگي نفس، حساسيت و آسم است كه در درازمدت بين پنج تا 10 سال خود را در مصرف کننده نشان  مي‌دهد.

تحقیقات ثابت کرده است افراد سیگاری و قلیانی  تا زمانی که میزان نیکوتین دریافتی در آنها به آستانه ی مورد نیاز برای رفع حالت وابستگی برسد، به کشیدن سیگار و قلیان ادامه می ‌دهند. پس با فرض جذب بخشی از نیکوتین موجود در دود قلیان در اثر عبور آن از آب، مصرف‌ کنندگان قلیان برای رسیدن به آستانه ی ارضای وابستگی، با استنشاق مقادیر بسیار زیادتر دود، در معرض مقادیر بیشتری مواد شیمیایی سرطان‌زا و گازهای خطرناک مثل منو‌اکسید‌کربن قرار می گیرند.این موضوع مصرف‌ کنندگان قلیان و اطرافیان آنها را که در مواجهه با دود تحمیلی آن قرار دارند، همانند مصرف ‌کنندگان سیگار به انواع سرطان ها، بیماری های قلب و عروق، تنفسی و آثار سوء در دوران بارداری مبتلا خواهد ساخت.

ایشان افزودن همچنین کشیدن قلیان حجم تنفسی بدن را کاهش داده و مواد سمی ناشی از نوع توتون و تنباکوی قلیان، سلامت افراد را با خطر روبرو می ‌کند این ترکیب به ‌علت حرارت زیاد، موادی را وارد بدن می‌ کند که عوارض ناگواری برای انسان به ‌دنبال دارد .شخص مبتلا به بیماری‌های مختلف ریه اگر به استعمال دخانیات و کشیدن قلیان ادامه بدهد بدون شک مبتلا به سرطان ریه و دستگاه تنفسی خواهد شد، متأسفانه به اکثر تنباکو‌هایی که در سال های اخیر به بازار آمده اسانس‌هایی اضافه می‌ شود که این اسانس ها علاوه بر تحریک دستگاه تنفس موجب حساسیت و آلرژی می‌ گردد، بنابراین علاوه بر بیماری‌های ذکر شده، علائم  آلرژیک و سرفه‌های مزمن همراه با خلط را برای فرد مصرف کننده به همراه دارد.

ایشان در پایان تصور غلط بعضی ها نسبت به عدم آسیب دود قلیان به ریه را متذکر شدند:

این تصور، تصوری کاملاً غلط است، که اگر دود قلیان وارد ریه نشود و فقط از راه دهان خارج شود، آسیبی به ریه‌ها وارد نمی ‌شود چون دود از طریق مخاط دهان و حنجره جذب بدن گشته و آثار سوء خود را می ‌گذارد. حتی در هوایی که دود قلیان آزاد می ‌شود، افرادی که قلیان نمی‌ کشند و در معرض دود قرار گرفته اند، در طولانی‌ مدت دچار عوارض آن خواهند شد.

سایر خطراتی که در کشیدن سیگار مشاهده نمی شود، ولی در کشیدن قلیان وجود دارد، بیماریهای عفونی مثل هپاتیت ب (در اثر استفاده مشترک از شیلنگ قلیان) و افزودن الکل یا داروهای روانگردان به تنباکوی قلیان است.

قليان جايگزين سالمي براي سيگار نيست
Powered by DorsaPortal