معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ جمعه ۲۲ فروردين
تاریخ: 1391/12/07 تعداد بازدید: 192
کارشناس مسئول بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مازندران
((نکات ایمنی و مواردی که باید در حین استفاده از مواد شیمیایی و پاک کننده ها و ضدعفونی کنندها در منازل رعایت نمائیم))

در ایام قبل از عید بخصوص در ماههای بهمن و اسفند خانم های خانه داری اقدام به نظافت منازل مسکونی می نمایند و به طبع از مواد شیمیائی ؛ شوینده ها  و لک بر و جرم گیر ومواد ضدعفونی کننده مختلف استفاده می نمایند این مواد ها علاوه بر اینکه تمیز کننده و جلا دهنده خوب هستند کار با آنها نیز مستلزم رعایت نکات ایمنی بوده و در صورت عدم رعایت این نکات عوارض و خطرات ناگواری را به همراه دارد و حتی در گذشته حوادث تلخی را رقم زده بنابراین انتظار می رود نکات بهداشتی ذیل  در حین استفاده از اینگونه مواد مد نظر عزیزان قرار گیرد.

1-               سعی شود از مواد طبیعی تمیز کننده مثل آب نمک طعام آب لیمو ترش سرکه سفید و جوش شیرین و مواد دیگر طبیعی که هم پاک کننده لک بر و سفید کننده خوب هستند و هم عوارض شیمیائی ایجاد نمی کنند استفاده نمائید.

2-               در هنگام نظافت نمودن سرویسهای بهداشتی و حمام حتماً تهویه روشن و پنجره باز باشد تا مواد شیمیائی وارد ریه ها نشود و فضا در حین فعالیت از مواد شیمیائی تخلیه گردد.

3-               مواد شوینده و ضدعفونی کننده و سفید کننده را در کمد نگهداری کنید و درب آنها قفل و قابل دسترسی برای بچه ها نباشند.

4-               قرار دادن موادی از این قبیل در کابینت های زمینی آشپزخانه و غیره ممکن است خطرات بسیاری را برای کودکان ایجاد مینماید.  

5-               اگر در خانه تان با یکی از مواد یاد شده، مشغول کار هستید و کودک شما در نزدیکیتان مشغول بازی است به هنگام ترک آن مکان حتی به طور موقتی برای جوابگویی زنگ درب  یا تلفن ، کودک را به همراه ببرید . یا موادشیمیایی را از او دور نمائید.

6-                بر روی قوطی مواد یاد شده حتماً برچسبی حاوی نام کالا و جمله « خوردنی نیست » . بچسبانید .

7-               به هنگام استفاده از مواد شوینده از دستکش وماسک تنفسی مناسب استفاده نمائید .

8-               اگر از مواد سفید کننده و انواع اسیدها استفاده می کنید، مراقب باشید که به پوست، چشم و حتی لباس شما نپاشد ودر صورتی که حتی قطره ای از آن با چشم شما تماس پیدا کرد ، به سرعت چشمتان را با آب فراوان بشویید.

9- هنگامی که برای شست و شوی سرویس های بهداشتی از مواد فوق استفاده می کنید، حتماً پنجره ها را در آن مکان باز کرده و در صورت وجود هواکش، آن را روشن کنید. در ضمن برای شست و شو از آب داغ استفاده نکنید، زیرا آب داغ علاوه بر افزایش بخارات ناشی از محلول آب داغ و مواد شوینده در فضا، سبب افزایش مسمومیت تنفسی نیز می شود.

11- از کار با مواد شیمیایی قابل اشتعال در نزدیکی شعله گاز بپرهیزید، زیرا ممکن است همین بی احتیاطی سبب بروز آتش سوزی عظیمی در خانه تان شود.

12- هرگز مواد شوینده مختلف را با هم دیگر مخلوط نکنید. اگر یک محصول شوینده برای پاک کردن سطحی کافی نباشد ابتدا با دستمال نم دار مواد قبلی را کاملاً از روی سطح پاک نمائید و سپس از مواد شوینده دیگر استفاده کنید
کارشناس مسئول بهداشت محیط دانشگاه علوم پزشکی مازندران
Powered by DorsaPortal