معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۵ تير
تاریخ: 1392/02/17 تعداد بازدید: 76
کارشناس غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه مازندران
امروزه بیماری‌های مزمن بار اصلی بیماری‌ها در دنیا را به خود اختصاص داده‌اند، به‌طوری که براساس بررسی‌ سازمان جهانی بهداشت در سال 2005 از 58 میلیون مرگ در دنیا حدود 35 میلیون مرگ (60 درصد) مربوط به بیماری‌های غیرواگیر بوده است

 

عین الله اسدپور

کارشناس غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه مازندران

امروزه بیماری‌های مزمن بار اصلی بیماری‌ها در دنیا را به خود اختصاص داده‌اند، به‌طوری که براساس بررسی‌ سازمان جهانی بهداشت در سال 2005 از 58 میلیون مرگ در دنیا حدود 35 میلیون مرگ (60 درصد) مربوط به بیماری‌های غیرواگیر بوده است.

بیماری‌های قلبی عروقی، سرطان‌ها، بیماری‌های مزمن ریوی و دیابت به عنوان چهار بیماری اصلی غیرواگیر و عامل مرگ ومیر  در دنیا می باشند و  در حال حاضر حدود 5/1 میلیارد نفر در دنیا به بیماری‌های مزمن ریوی مبتلا هستند که حدود 300 میلیون نفر از آنها به آسم مبتلا هستند. پیش‌بینی می‌شود تا سال 2025 حدود 100 میلیون بیمار مبتلا به آسم به جمعیت کنونی این بیماران اضافه شود که جمعیت قابل توجهی از آنها را کودکان و نوجوانان تشکیل می‌دهند آسم شایع‌ترین علت غیبت کودکان از مدرسه و هم‌چنین شایع‌ترین علت مراجعه کودک به پزشک   می باشد و براساس مطالعات متعدد در بخش‌های مختلف کشور آسم در جمعیت کودکان و نوجوانان کشور از شیوع 14/13 درصدی برخوردار است.

آسم سالانه حدود 250 هزار نفر را در دنیا به کام مرگ می‌برد. در ایران نیز براساس بررسی صورت گرفته در سال 1383، بررسی سیمای مرگ در کشور نشان داد که در آن سال حدود دوهزار و 712 نفر به دلیل آسم جان خود را از دست داده‌اند. هم‌چنین هزینه‌ی داروهای مصرفی آسم نزدیک به 15 میلیارد تومان بوده است. به این ترتیب بیماری آسم از نظر هزینه‌های اقتصادی در سطح دنیا معادل مجموع هزینه‌های ایدز و سل است.

تقریبا یک یا دو درصد بودجه‌های بهداشتی کشور‌های توسعه‌ یافته صرف بیماری آسم می‌شود. هرچند آسم شدید تنها 10 تا 20 درصد بیماران را شامل می‌شود، اما بیش از 50 درصد هزینه‌ها صرف درمان آسم شدید می‌شود. به این ترتیب می‌توان گفت با کنترل آسم می‌توان صرفه جویی در هزینه‌ها را به دنبال داشت.

عوامل خطر بیماری آسم: عوامل متعدد از جمله گرد وغبار داخل منازل و هم‌چنین عوامل خارجی مانند گرده‌های گیاهان، قارچ‌ها، دود سیگار، آلودگی‌ هوا، آلاینده‌های محیط کار و ... در بروز آسم موثر هستند. هم‌چنین عواملی مانند چاقی، استرس، رژیم غذایی، مصرف برخی داروها نیز به عنوان عوامل خطر بیماری آسم مطرح هستند، هرچند بیماری آسم به‌ طور کامل قابل درمان نیست، اما با کنترل آن می‌توان کیفیت زندگی مطلوب‌تری را به بیماران هدیه داد. بهترین درمان برای آسم کنترل عوامل بیماری است

کارشناس غیر واگیر معاونت بهداشتی دانشگاه مازندران
Powered by DorsaPortal