معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد
تاریخ: 1392/02/25 تعداد بازدید: 62
طرح بسيج ملي ارتقاء سلامت ايرانيان : سنجش فشارخون و تعيين تناسب بدني
با توجه به اهمیت موضوع فشارخون بالا، شعار سازمان جهانی بهداشت در سال 1392 «فشار خون را جدی بگیریم » تعیین شده است . بر اساس آمار ، در جهان یک میلیارد نفر مبتلا به فشار خون بالا وجود داشته¬ که 4 میلیون نفر از آنها مستقیماً در نتیجه فشار خون بالا فوت کرده¬اند. در کشور ما مهمترین عامل مرگ و میر، بیماریهای قلبی عروقی است و افزایش فشار خون یکی از مهمترین عوامل خطر برای این بیماریها محسوب میشود.

 با توجه به اهمیت موضوع فشارخون بالا، شعار سازمان جهانی بهداشت در سال 1392 «فشار خون را جدی بگیریم » تعیین شده است . بر اساس آمار ، در جهان یک میلیارد نفر مبتلا به فشار خون بالا وجود داشته­ که 4 میلیون نفر از آنها مستقیماً در نتیجه فشار خون بالا فوت کرده­اند. در کشور ما مهمترین عامل مرگ و میر، بیماریهای قلبی عروقی است و افزایش فشار خون یکی از مهمترین عوامل خطر برای این بیماریها محسوب می­شود. فشار خون به دلیل شیوع زیاد، بی­علامتی و چند عاملی بودن، یک مشکل بهداشتی عمده به حساب می­آید. طبق بررسی­های انجام شده در کشور ما، پرفشاری خون شریانی 16 تا 18 درصد است یعنی تقریباً از هر پنج فرد بزرگسال یک نفر مبتلا به فشار خون بالا می­باشد.

«فشار خون بالا» هیچ علامتی ندارد و فقط می­توان با اندازه­گیری منظم فشار خون به وجود این بیماری خطرناک پی برد.

طرح بسيج ملي ارتقاء سلامت ايرانيان با هدف فرهنگ سازي ،پيشگيري و كنترل بيماري هاي غيرواگير، سنجش فشارخون و تعيين تناسب بدني را  با مشارکت و تعامل معاونت بهداشت، معاونت درمان و معاونت آموزشي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي ،سازمان نظام پرستاری ، دانشکده‌های پرستاري و هيئت مديره هاي نظام پزشكي در کشور به اجراء گذاشته است. در اين بررسی به غربالگري و گردآوری، پردازش و تحلیل داده‌های مهم‌ترین عوامل خطر بیماری قلبي عروقي شامل فشارخون بالا و اضافه وزن و چاقي پرداخته می‌شود.

هدف کلی این طرح تعیین وضعیت بزرگسالان (کلیه افراد 30 سال و بالاتر ایرانی ساکن در کشور) از لحاظ فشارخون، وزن و قد است.

زمان اجراي طرح در مازندران  از تاريخ 21/2/92 لغايت 26/2/92 و به صورت فعال در مراكز بهداشتي درماني شهري و روستایی ،پایگاه‌های بهداشتي شهري و خانه های بهداشت ، بیمارستان‌ها و برخی از مراکز تجمعی توسط کارکنان مراکز بهداشتی درمانی، پرستاران بیمارستانها و دانشجویان پرستاری انجام شده و پس از تاریخ فوق در مراکز بهداشتی درمانی تابعه با برنامه ریزی های مربوط، توسط همکاران بهداشتی  ادامه می یابد .

معاونت بهداشت - گروه پیشگیری و مبارزه با بیماریهای غیرواگیر

طرح بسيج ملي ارتقاء سلامت ايرانيان : سنجش فشارخون و تعيين تناسب بدني
Powered by DorsaPortal