معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير
تاریخ: 1392/06/30 تعداد بازدید: 61
به مناسبت بزرگداشت مقام شامخ بهورز جشن با شکوهی در معاونت بهداشتی برگزار شد.
رئیس مرکز بهداشت استان، در مراسم روز بهورز در محل معاونت بهداشتی استان مازندران،شهر ساری گفت: در حال حاضر هزار وصدو نه، خانه بهداشت دراستان وجود دارد و دو هزار ودوازده بهورز، در این مراکز مشغول به کارهستند.

رئیس مرکز بهداشت استان، در مراسم روز بهورز در محل معاونت بهداشتی استان مازندران،شهر ساری گفت: در حال حاضر هزار وصدو نه، خانه بهداشت دراستان وجود دارد و دو هزار ودوازده بهورز، در این مراکز مشغول به کارهستند.
وی ادامه داد: ما نیازمند یک تغییر کلی هستیم باید تغییرات وسیعی در شیوه و سبک زندگی مردم رخ دهد.
رئیس مرکز بهداشت استان مازندران با اشاره به اینکه 43درصد از مردم ایران براثر بیماریهای قلبی وعروقی، 5/13در صد نیز براثر سرطانها، 5/11درصد براثر حوادث و9درصد بر اثر ابتلا به دیابت فوت می کنند افزود:در حال حاضر فقط به درمان فکر می شود و پیشگیری در نظر گرفته نمی شود.
وی با بیان اینکه مراقبت ها ی بهداشتی اولیه از اصول اساسی پزشکی محسوب می شود توضیح داد:نیاز است که دربرنامه های پزشک خانواده، اولویت با پیشگیری از بیماریها وغربالگری بیماران باشد وسپس به ارائه خدمات درمانی بپردازیم.
دکتر میرزایی معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با اشاره به تغییر در سبک زندگی مردم وعادات زندگی آنان تصریح نمود:باید در نظام سلامت جامعه بازنگری صورت گیرد.
کشور ما در گودال بیماری های عفونی همسایگانش قرار دارد ولی بیشترین مرگ و میر در کشور، ناشی از بیماریهای قلبی و عروقیست
فرهنگ بابا محمودی قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی مازندران، ضمن تبریک بیست و نهمین سالروز فعالیت بهورزان در ایران بیان نمود: یاد می کنیم از همه عزیزانی که در امر تشکیل خانه بهداشت همکاری داشتند، از مردم روستایی که زمین اهدانمودند، شورایی که حصار کشی کرد و پرسنلی که برای کمک به حفظ بهداشت و ارتقای سلامت جامعه، همه سختی ها و محرومیت ها را تحمل نمود و در آنجا مستقر شد.
وی ادامه داد: روز بهورز، روز همه خوبی هاست و باید از همه کسانی که تلاش کردند تا بهورزان وارد سیستم بهداشت شوند یاد کنیم و بر دستان همه کسانی که برای ارتقای سلامت جامعه این سیستم را بر پا نمودند بوسه زنیم.
قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی مازندران، اساس دانش را آموزش عنوان کرد و توضیح داد: اساس سعادت و سلامت نیز دانش است، بنابراین آموزش و رهایی از جهل و نا آگاهی، چنان ارزشی دارد که کسی نمی تواند قدر و قیمتی آنرا پرداخت کند.
بابا محمودی درصد بالای مرگ و میر ناشی از بیماری های قلبی و عروقی را با یک کنترل ساده فشار خون، قابل درمان و پیشگیری دانست و ادامه داد: تنها چیزی که احتیاج به تجهیزات آنچنانی ندارد، کنترل فشار خون است ولی با این تفاصیل فقط نیمی از افرادی که به فشار خون بالا مبتلا هستند از بیماری خود خبر دارند و نیمی از این تعداد درمان می گیرند و نیمی از آنها درمان درست می گیرندو پزشکان نیز در گرفتن فشار خون کاهلی می کنند.
بابایی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران بیان نمود: من خودم را سرباز بهداشت و درمان می دانم و افتخار می کنم در خدمت شما هستم.
در پایان این مراسم از بهورزان نمونه استان با اهدا لوح تجلیل شد.

 
به مناسبت بزرگداشت مقام شامخ بهورز جشن با شکوهی در معاونت بهداشتی برگزار شد.
Powered by DorsaPortal