معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۵ تير
تاریخ: 1392/08/07 تعداد بازدید: 189
دکتر محسن اعرابی : 80 درصد مرگ ومیر ناشی از دیابت در کشورهای درحال توسعه و فقیر است
به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه همایش دیابت صبح روز دوشنبه با حضور معاون علوم پزشکی مازندران و مسئولان و کارشناسان بهداشت استان در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد .

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه همایش دیابت صبح روز دوشنبه با حضور معاون علوم پزشکی مازندران و مسئولان و کارشناسان بهداشت استان در سالن اجتماعات این مرکز برگزار شد .

معاون بهداشتی در همایش دیابت ، اظهار داشت : یکی از مشکلات جدی در حوزه سلامت دیابت است که عامل خطری برای بیماریهای مختلف بشمار می آید.

 اعرابی با بیان اینکه براساس آمار در سال 2011مجموع مرگ ومیر دیابت از بیماری های ایدز،مالاریا و سل بیشتر بوده است ،گفت : 80 درصد مرگ ومیر ناشی از دیابت در کشورهای درحال توسعه و فقیر است .

رئیس مرکز بهداشت استان ادامه داد : براساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت رشد بیماری دیابت در کشورهای در حال توسعه 170 درصد و در کشورهای پیشرفته این رقم ناچیز خواهد بود .

وی علت اصلی نابینایی ، قطع پا و نارساییایی کلیوی را دیابت دانست و افزود : از هر 100 نفری که فوت می کنند 9 نفر به دیابت مبتلا هستند که این نقش ویژه دیابت را نشان می دهد .

معاون دانشگاه علوم پزشکی استان مازندران افزایش وزن و چاقی را از عوامل خطر دیابت دانست و بیان داشت : براساس آمار استان مازندران بیشترین چاقی را در کشور دارد و 55 درصد افراد در مناطق روستایی و بالای 55درصد جامعه شهری در مازندران دچارچاقی و مستعد دیابت هستند .

اعرابی ادامه داد : افرادی با قند خون بالای 126 براساس آمار در استان مازندران بسیار بالا است و در مناطق شهری در محدوده قرمز و در مناطق روستایی در محدوده نارنجی قرار داریم .

رئیس مرکز بهداشت استان مازندران افزود : بر اساس آخرین غربالگری در سال 1387 شیوع دیابت در مناطق روستایی مازندران 4/2و در کشور 2/2 می باشد که از نرم کشوری بالاتر است .

وی با تاکید بر پیشگیری از دیابت و چاقی ،گفت : در فرهنگ ما چاق بودن بچه را دوست داریم و آن را نشان سلامتی فرد می دانیم که این خود یکی از دلایل بی توجهی خانواده ها به چاقی فرزندانمان است .

معاون علوم پزشکی استان مازندران با بیان اینکه 30 درصد بچه های پیش دبستانی چاق در بزرگسالی چاق خواهند شد ، ادامه داد : براساس آمار 80 درصد بچه های چاق در دوران نوجوانی در بزرگسالی چاق خواهند شد که خود مستعد بیماری دیابت هستند.

اعرابی بهترین راهکار برای کنترل دیابت را آموزش دانست و افزود : دولت مسئولیتهایی را برای سرمایه گذاری آموزش پذیرفته است و امکانات را نظام بهداشت و سلامت فراهم کرده است .

 در ادامه دکتر عادله بهار فوق تخصص غدد ، اظهار داشت : هدف روز جهانی دیابت را شناساندن هرچه بیشتر و افزایش آگاهی عمومی برای مردم و شناساندن عوارض و راههای پیشگیری آن دانست .

وی با بیان اینکه براساس گزارش سازمان جهانی بهداشت در سال 2011 در جهان 366 میلیون نفر دچار دیابت هستند ،گفت : براساس پیش بینی سازمان جهانی بهداشت در سال 2030 این تعداد به 552 میلیون نفر برسد که این رشد در کشورهای درحال توسعه 177 درصد می باشد که زنگ خطری برای این جوامع بشمار می آید .

عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه 80 درصد بیماران دیابت نوع 2 در کشورهای درحال توسعه زندگی می کنند ،تاکید کرد : به دلیل افزایش آگاهی مردم در کشورهای توسعه یافته تعداد افراد مبتلا به این بیماری کمتر است .

بهار با تاکید بر اینکه در کشورهای توسعه یافته افراد بالای 50 سال به این بیماری مبتلا می شوند ادامه داد : در کشورهای درحال توسعه سن مبتلا به بیماری دیابتی کمتر است و جامعه جوان را در برمی گیرد .

 وی با بیان اینکه 50 درصد افراد مبتلا به دیابت از بیماری خود اطلاعی ندارند ، گفت : دیابت بیماری بدون سرو صدا است و می توان از علایم آن را تکرار ادرار ،احساس تشنگی، کاهش وزن ،ضعف و کاهش جسمانی و تاری دید دانست .

عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران به خطرات افزایش قندخون اشاره کرد و افزود : بالابودن مستمر وطولانی قند خون برعروق کوچک و بزرگ اثر گذاشته و سبب عوارض دیررس دیابت همچون عوارض چشمی ، کلیوی ،قلبی و عروقی ،مغزی و گوارشی می شود .

بهار با بیان اینکه 4 نوع مختلف دیابت وجود دارد ، ادامه داد : دیابت نوع 1 ، دیابت نوع 2 ، دیابت بارداری و ثانویه از انواع دیابت بشمار می آیند .

وی با بیان اینکه 85 تا 90 درصد بیماران دیابتی مبتلا به دیابت نوع 2 هستند افزود : شیوع آن حدود 6 درصد و در حال افزایش است.

عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران ادامه داد : کمتر از نیم درصد افراد درجامعه به دیابت نوع 1 مبتلا هستند .

بهار سن بالای 45 سالگی را یکی از ریسک فاکتورها دیابت دانست و بیان داشت : این افراد هر سه سال یک بار باید قند خون خود را محاسبه کنند .

وی تاکید کرد : افزایش وزن ، سابقه فامیلی ، سابقه تولد نوزاد با وزن بالای 4 کیلوگرم ، سابقه دیابت و بارداری ، فشارخون بالای 140/90،اختلال چربی خون ، سابقه پره دیابت و بی تحرکی از ریسک فاکتورهای دیابت محسوب می شود و این افراد باید هر ساله قند خون خود را کنترل کنند.

عضوهیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی مازندران با بیان اینکه افراد دیابتی با مشکلات دهان و دندان مواجه هستند تاکید کرد : برای حفظ سلامت دهان ودندان باید قند خون خود را درحد طبیعی حفظ کنند.

بهار همچنین شایعترین علت از دست دادن پا را دیابت دانست و افزود : یکی از خطرناک ترین عوارض دیابت ایجاد زخم در پا می باشد که نهایتا می تواند منجر به قطع عضو گردد و این افراد باید بیشتر مراقب پا خود باشند.

دکتر صالح پور متخصص تغذیه در با بیان اینکه اولین اقدام برای کنترل قند خون افراد دیابتی رژیم غذایی است ،اظهار داشت : ما برای کنترل دیابت باید بین عوامل بالا برنده و پایین آورنده قند خون تعادل ایجاد کنیم .

وی با تاکید بر اینکه تمام مواد غذایی قند خون را بالا می برند ،گفت : هیچ ماده غذایی وجود ندارد که با خوردن آن قند خون کاهش پیدا کند و هر آنچه ما می خوریم به جز آب ماده قندی است و باعث افزایش قند خون می شود.

صالح پور با بیان اینکه سبزیجات در مقایسته با سایر مواد غذایی قند خون فرد را کمتر و آهسته تر بالا می برد ، افزود : استرس و فشار عصبی در افراد دیابتی یکی دیگر از عوامل افزایش قند خون می باشد .

وی مصرف دارو و فعالیت بدنی را از عوامل کاهش قند خون دانست و بیان داشت : به هیچ فرد دیابتی توصیه نمی شود ماده غذایی مصرف نکند بجز عامل خطری دیگری داشته باشد .

صالح پور با تاکید بر اینکه رژیم افراد مبتلا به دیابت فرقی با افراد غیر دیابتی ندارد ،گفت : افراد دیابتی می توانند همه نوع ماده غذایی را مصرف کنند فقط باید به مقدار این مواد و زمان مصرف توجه داشته باشند .

وی با تاکید بر اینکه افراد دیابتی باید آب میوه تازه مصرف کنند ، افزود : آبمیوه های صنعتی حاوی آب و قند فروان می باشند که برای این افراد مصرف آن توصیه نمی شود .

صالح پور با بیان اینکه افراد دیابتی شیر کم چرب مصرف کنند ، ادامه داد : لبنیات سرشار از وتامینهای به ویژه ویتامین ب 2 است و توصیه می شود این افراد قبل از خواب مصرف کنند .

وی با تاکید بر اینکه حذف وعده های غذایی باعث بالا بردن قند خون می شود ،افزود : در میان وعده های غذایی باید از میوه استفاده کرد و از خوردن غلات جلوگیری کرد .

صالح پور ادامه داد : مصرف سبزیجات برای افراد دیابتی آزاد و توصیه می شود در وعده های غذایی از سبزی استفاده کنند .

این همایش با نمایش تئا تر و موسیقی و اهدای هدایا به کار خود پایان داد.

 
 
 
دکتر محسن اعرابی : 80 درصد مرگ ومیر ناشی از دیابت در کشورهای درحال توسعه و فقیر است
Powered by DorsaPortal