معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۱۵ مرداد
تاریخ: 1392/08/07 تعداد بازدید: 99
ضرورت استفاده از تکنولوژی کشاورزی ارگانیک
مهندس مژده کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کشاورزی ارگانیک را جز نیازهای اصلی جامعه فعلی ما بر شمردند و در طول تاریخ بعضی از بندپایان بعنوان دشمن انسان در جهت کاهش محصولات کشاورزی و ناقل بیماری ها شناخته شده اند و انسان از بدو پیدایش و بویژه از آغاز متمدن شدن، همواره بدنبال روش های مقابله با این دشمنان بوده است.

مهندس مژده کارشناس مسئول بهداشت محیط مرکز بهداشت استان کشاورزی ارگانیک را جز نیازهای اصلی جامعه فعلی ما بر شمردند و در طول تاریخ بعضی از بندپایان بعنوان دشمن انسان در جهت کاهش محصولات کشاورزی و ناقل بیماری ها شناخته شده اند و انسان از بدو پیدایش و بویژه از آغاز متمدن شدن، همواره بدنبال روش های مقابله با این دشمنان بوده است.

سابقه استفاده از سموم با هدف از بین بردن آفات به قرن ها پیش بر می گردد و ابتدایی ترین این سموم ترکیبات کلره است. نام سم DDT برای بیشتر شما آشناست. بررسی ها نشان می دهد این سم حتی به مدت 10 سال می تواند بقایای زیست محیطی خطرناکی به همراه داشته باشد و موجب ابتلای به سرطان و بیماری های دیگر شود. به تدریج انواع سموم جدیدتری با عنوان ترکیبات فسفردار وارد بازار شد که بقایای زیست محیطی کمتر و کارآیی بیشتری داشتند، اما این به معنای آن نیست که ترکیبات جدید اثر سوء بر سلامت انسان ندارند.

ایشان در ادامه گفتند برخی از متخصصین متعقدند که روش کنترل شیمیایی یا استفاده از سموم هنوز در بیشتر موارد موثرترین ، سریع ترین و ارزان ترین روش کنترل آفات است ولی با « با وجود این امتیازات استفاده بی رویه و ناآگاهانه از آفت کش ها با اصول اکولوژیکی وبهداشتی مغایرت دارد و می تواند منشا مشکلات بسیاری از جمله ایجاد نژادهای مقاوم در برابر سموم ، شیوع آفات درجه دوم ، اثرات نامطلوب بر محیط زیست ، باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی و مسمومیت مستقیم برای مصرف کننده شود. به همین علت اکنون باقیمانده سموم در محصولات کشاورزی مشکل بزرگی برای سلامتی جوامع است.» همچنین « باقیمانده سموم می تواند منجر به عوارضی چون ایجاد انواع سرطان ، کاهش ضریب هوشی کودکان ، ناهنجاری های ژنتیکی در جنین، انواع آلرژی ، ناباروری و غیره شود. البته مقادیر بیش از حدمجاز باقیمانده سموم کم و بیش در محصولات کشاورزی تولید شده در کشورهای مختلف وجود دارد و کشور ما ایران نیز با این معضل روبه رو است. وی ادامه داد تحقیقات روی محصولات مختلف نشان می دهد که گاهی در بعضی مناطق به ویژه در محصولات تازه مصرف گلخانه ای ، باقیمانده سموم بیش از حد مجاز وجود داشته است. لازم می دانم که اشاره نمایم مازندران جز استانهایی است که بیشترین مصرف سموم را در محصولات باغی و کشاورزی داراست . کشاورزان و کاربران سموم نقش تعیین کننده ای در تولید محصولات کشاورزی سالم دارند لذا ارائه آموزش های لازم توسط مسئولان و متصدیان امر تولید در ارتباط با نحوه صحیح و استفاده مناسب از آفت کش ها به کشاورزان از ضروریات این استان و کشور ما می باشد.

 عدم رعایت دوره کارنس آفت کش ها ( مدت زمانی که سم می تواند پس از سمپاشی در مزارع سمیت و تاثیرات مخرب خود را حفظ نماید، ) باعث باقی ماندن بقایای این سموم بر روی محصولاتی از قبیل میوه ها و سبزیجات ، شده و مردم نیز این سموم را همراه با محصولات کشاورزی و باغی مصرف می کنند . مصرف مداوم و مستمر این سموم همراه با محصولات کشاورزی باعث بروز انواع مختلف مشکلات و بیماری های مزمن، از جمله ناراحتی های گوارشی ، عصبی می شود وحتی افزایش ریسک بروز سرطان را نیز همراه دارد گاهاً حتی محصولات باغی و کشاورزی دارای سم را در بسته های کوچک قرار داد و روی آن را با نایلون وکیوم   می نمایند که این امر نیز میتواند  از خارج شدن سموم از محصولات کشاورزی جلوگیری کند.

بگفته مهندس مژده امروزه رویکرد جهانی به سمت کشاورزی ارگانیک است. در این سیستم از کشاورزی که شاید برگرفته از کشاورزی سنتی باشد سعی بر این است تا از نهاده هایی که منشا شیمیایی دارند استفاده نشود . تاثیر نامطلوب و اثرات باقیمانده مصرف انواع کودهای شیمیایی ، سموم ، هورمون ها، ..........در تولیدات غذایی در کشورهای صنعتی پیشرفته موجب شده است کشاورزی در جهتی کاملاً متضاد با روش مدرن تحول یابد و آن جلوگیری از مصرف هرگونه مواد شیمیایی یا نهاده مصنوع انسان در تولیدات و پخش محصولات زارعی و باغی و دامی است. این کشاورزی به کشاورزی ارگانیک موسوم است و در کشورهای مختلف به نام های گوناگون چون کشاورزی بیولوژیکی ، کشاورزی پایدار و کشاورزی با مصرف کم مواد شیمیایی نامیده می شود.کشاورزی ارگانیک بازگشت به سیستم صدسال گذشته نیست چراکه با استفاده از تکنولوژی وعلوم مختلف می توان بالاترین میزان و مناسب ترین روش تولید را در کشاورزی بوجود آورد. قدرت تولید کشاورزی ارگانیک وجوابگویی نیاز غذایی جمعیت دنیا با استفاده از روش های جدید بیوتکنولوژی امکان پذیر است. نظر به نیاز نیروی انسانی ، میزان مخارج تولید در کشاورزی ارگانیک نسبت به سیستم صنعتی ، باتوجه به بالابودن مزد کارگر ، بسیار بالا می باشد ، ولی در کشورهای توسعه نیافته باتوجه به پایین بودن مزد روزانه کارگر ، مخارج بسیار ناچیز بوده و چنانچه این تولیدات در بازارهای جهانی مقایسه شوند میزان سود حاصله برای کشورهای درحال توسعه به مراتب بیش از کشورهای پیشرفته است. مخصوصاً نظر به اینکه تمامی مواد شیمیایی در کشورهای توسعه نیافته تولید نمی شود می توان گفت که این سیستم کشاورزی می تواند در صرفه جویی درخروج ارز از این کشورهای بسیار باصرفه تر از کشاورزی صنعتی می باشد. ضمن اینکه محصولات سالم تر نیز باید گرانتر از محصولات ناسالم باشد و مصرف کننده باید هزینه سلامتی محصولات را که بدون عوارض در دسترس آن قرار می گیرد را بپردازد.

ایشان در ادامه گفتند ما در یک زمانی به سموم احتیاج داشتیم ولی الان با تکنولوژی که در دسترس است باید به سمت تولید محصولات ارگانیک حرکت کنیم و عوارضی که در اثر مصرف سموم فعلاً گریبانگیر مردم ما شده شاید  خیلی زیاد باشد و حتی کشاورزانی که در محدوده تولید محصول سموم دارفعالیت مینمایند شاید حتی بیشترین از  افراد دیگر  بیمار شده  و شاید بیشترین کانسرهای موجود در کشور مربوط به همین افرادی باشد که سموم رامصرف کردند در نهایت اعلام میشود که  سلامت همه افراد جامعه از کارگر مزرعه تا مصرف کنندگان محصولات کشاورزی برای ما مهم است پس برنامه  کنترل استفاده از سموم در تولید محصولات کشاورزی  و تولید محصولات کشاورزی ارگانیک باید در اولویت برنامه تولید محصولات کشاورزی سالم و بدون عوارض مسئولین دست اندر کار کشور و استان قرار گیرد تا تولید غذای سالم برای جامعه رقم بخورد .در این زمان آنچه مهم بنظر میرسد آموزش همگانی در خصوص چگونگی تولید این نوع محصولات و روش های رسیدن به اهداف با استفاده از تکنولوژی مناسب و بکار گیری کارشناسان مرتبط در تولید محصولات کشاورزی ارگانیک و اطلاع رسانی  و آموزش لازم به مردم در زمینه عوارض سموم و مزایایی استفاده از محصولات سالم و ارگانیک از طریق رسانه ها (صدا و سیما جراید و....)میباشد که باید مسئولیت و نقش محوری خود را ایفاء نمایند .به امید روزی که محصولات کشاورزی تولیدی و غذایی سر سفره همه هموطنان عاری از باقیمانده سموم باشد

ضرورت استفاده از تکنولوژی کشاورزی ارگانیک
Powered by DorsaPortal