معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد
تاریخ: 1392/11/08 تعداد بازدید: 124
مصاحبه اختصاصي با دكتر اعرابي
مصاحبه اختصاصي با دكتر اعرابي به مناسبت فرا رسيدن هفته ملي مبارزه با سرطان ( ۸ لغايت ۱۵ بهمن ) در سال ۱۳۹۲با شعار اصلاح باورها، راه مبارزه با سرطان
 مناسبت فرا رسيدن هفته ملي مبارزه با سرطان ( ۸ لغايت ۱۵ بهمن ) در سال ۱۳۹۲با شعار اصلاح باورها، راه مبارزه باسرطان

دكتر محسن اعرابي در گفتگو با روابط عمومي معاونت بهداشتي دانشگاه: سالانه بيش از ۳۰۰۰۰ نفر در اثر سرطان در كشورجان خود را از دست مي دهند

آقاي دكتر اعرابي در ابتدا بفرماييدسرطان چيست؟

سرطان مجموعه اي پيچيده از بيماريهاست و سرطان زايي (تبديل يك سلول طبيعي به يك سلول سرطاني) فرآيندي پيچيده و چند مرحله اي است كه به صورت رشد بي رويه و خارج از كنترل تعدادي از سلول ها ايجاد مي شود و انواع مختلفي دارد ( حدودا ۱۰۰ نوع) سرطان بيماري است كه مي تواند تقريباً در همه جاي بدن بروز كند، براي مثال ممكن است در پوست، استخوان، عضلات، خون، دستگاه لنفاوي بروز كند و در هر سني واقع شود، ولي اكثرا در سنين بالا بروز مي كند.

 سرطان ها يكي از علت هاي منجر به مرگ در سرتاسر جهان است و سپس از بيماريهاي قلبي و عروقي دومين عامل شايع در كشورهاي توسعه يافته و سومين عامل مرگ در كشورهاي كمتر توسعه يافته است . سازمان جهاني بهداشت اعلام مي دارد كه ۶/۷ ميليون نفر (۱۳% از كل مرگها ) مرگ ناشي از سرطان در سال ۲۰۰۸ ثبت شده و حدود ۷۰% از كل مرگهاي سرطاني در كشورهاي با درآمد پايين و متوسط اتفاق مي افتد . همچنين برآورد شده كه مرگ هاي حاصل از سرطان تا سال ۲۰۳۰ به بيش از ۱/۱۳ ميليون برسد . هم اكنون بسياري از اين گروه مرگ ها قابل جلوگيري هستند ، چرا كه بيش از ۳۰% سرطانها با سيكل زندگي سالم و با ايمن سازي بر عليه عفونت هاي عامل سرطان ( HBV,HPV) قابل پيشگيري هستند. ساير سرطانها نيز با تشخيص بهنگام مي توانند درمان و مراقبت شوند حتي درد بيماراني كه در مرحله پيشرفته سرطان هستند با مراقبتهاي طب تسكين بهبود مي يابد . سازمان جهاني بهداشت در سال ۲۰۱۲ پيشگيري از سرطان و بالا بردن كيفيت زندگي بيماران سرطان را مورد تاكيد قرار داده است .با كنترل عوامل خطر نزديك به ۴۰% مرگ ناشي از سرطان قابل پيشگيري خواهد بود و با درمان و تشخيص به موقع يك سوم بار آن كاهش خواهد يافت . لذا در زمان فعلي، تدوين برنامه هاي ملي پيشگيري و كنترل سرطانها از ضرورت هاي بهداشتي هر جامعه و موثرترين عامل در راستاي كاهش بروز و بار بيماريهاي سرطان محسوب مي شود.

وضعيت سرطان و پيامد آن در جهان چگونه است:

همانطور كه مي دانيدسرطان بطور فزاينده اي عامل مهم در بار جهاني بيماري در دهه هاي آينده خواهد بود و انتظار مي رود تعداد موارد جديد سرطان از ۱۰ ميليون نفر در سال ۲۰۰۰ به ۱۵ ميليون نفر در سال ۲۰۲۰ افزايش يابد و حدود ۶۰% اين موارد جديد در قسمتهاي كمتر توسعه يافته جهان ايجاد مي شوند.

اين در حاليست كه در كشورهاي توسعه يافته ، سرطان دومين عامل شايع مرگ و مير است و شواهد اپيدميولوژيك اشاره به ظهور روند مشابهي در كشورهاي در حال توسعه دارد . در حال حاضر سرطان عامل ۱۳% تمامي مرگ ها در سرتاسر جهان است . تقريباً در دوره هاي زماني حدود ۲۰ سال ، مرگ در اثر سرطان از حدود ۷ ميليون به ۱۰ ميليون در سال افزايش مي يابد. فاكتور اصلي در اين افزايش رشد نسبي جمعيت سالمند در جهان، كاهش مرگ و مير در اثر بيماريهاي واگير و افزايش ميزان بروز برخي سرطانها در اثر استعمال تنباكو است . در حال حاضر ۲۰ ميليون نفر در دنيا با سرطان زندگي مي كنند در سال ۲۰۲۰ اين رقم احتمالاً به بالاي ۳۰ ميليون نفر خواهد رسيد .

وضعيت سرطان در كشور را برايمان بيان كنيد:

سرطان سومين عامل مرگ و مير در ايران است كه سالانه بيش از ۳۰۰۰۰ نفر در اثر سرطان ، جان خود را از دست مي دهند. تخمين زده مي شود كه هر سال در كشور، بيش از ۷۰۰۰۰ مورد جديد سرطان ، اتفاق مي افتد . از طرفي با اقزايش اميد به زندگي و افزايش درصد سالمندي در جمعيت كشور و تغيير سبك زندگي ، انتظار مي رود موارد بروز سرطان در يك دهه آينده به شدت افزايش يابد .براساس آخرين آمار سرطان ثبت شده در كشور ، ۵۵% موارد سرطان مربوط به مردان ، ۴۵% مربوط به زنان مي باشد. يعني در مقابل هر ۱۰۰ بيمار زن ۱۲۵ بيمار مرد وجود دارد .

شيوع بيماري سرطان در استان به چه ميزان است:

درمازندران شيوع سرطان تقريبا مشابه شيوع كشوري مي باشدكه سالانه حدود ۳۰۰۰ مورد جديد سرطان بروز مي كند، البته نسبت به سالهاي گذشته متاسفانه رو به رشد است.

سرطان شايع زنان در مازندران شامل-پستان  كلوركتال(كولون وركتوم) - پوست - معده - مري - تيروئيد - خون مي باشد ودر مردان به ترتيب شامل معده - پروستات - پوست- كلوركتال - مثانه - مري - دهان و زبان - خون

عوامل زيادي در ايجاد سرطان نقش دارند لطفا بفرماييد مهمترين عوامل ايجاد كننده سرطان كدامند:

استفاده نادرست و مصرف زياد كودهاي شيميايي و سموم دفع آفات نباتي ، دخانيات ( سيگار و قليان ) ، مصرف الكل ، رژيم غذايي نامناسب ، بي تحركي، قرار گرفتن طولاني مدت در مقابل نور شديد خورشيد ، استرس و اضطراب ، تابش پرتو ، عفونت هاي مزمن ، محل زندگي ، مصرف افزودني ها در صنايع غذايي، ، دفع غير بهداشتي زباله و رها كردن آن در طبيعت عوامل مهم ايجاد سرطان مي باشد.

لطفا مهمترين علائم هشدار دهنده سرطان را بفرماييد:

ازعلائم هشدار دهنده سرطان خونريزي غير طبيعي در هر نقطه بدن، پيدايش هر گونه توده سفت سلولي در زير پوست ، پيدايش زخمي كه به آساني بهبود نمي يابد مي باشد.همچنين سوء هاضمه دائمي، تغييرات در وضعيت خالها يا زگيل ، يبوست يا اسهال طولاني مدت كه با درمانهاي عادي بهبود نيابد و سرفه ، گرفتگي صدا،مشكل شدن عمل بلع به مدت طولاني و كاهش وزن و بي اشتهائي غير قابل توجيهاز ديگر علائم هشدار دهنده مي باشد.

اقاي دكتر در پايان چه راههايي براي پيشگيري از سرطان پيشنهاد مي كنيد؟

با اصلاح روش زندگي و حذف عوامل خطر سرطان در زندگي روزمره مانند عدم استعمال دخانيات و مشروبات الكلي - تغذيه مناسب ( استفاده كمتر از فست فودها ، سرخ كردني ها ، چربيها ) - استفاده بيشتر از ميوه و سبزيجات تازه حداقل پنج وعده در روز - استفاده از كرم ضد آفتاب - ورزش و فعاليت بدني منظم - عدم مواجهه با برخي از مواد شيميايي صنعتي مانند آزبست - نظارت بيشتر و آموزش بر نحوه استفاده از كودهاي شيميائي و سموم دفع آفات نباتي در بين كشاورزان و جايگزين كردن كودهاي بيولوژيك و آلي به جاي كودهاي شيميائي و سموم دفع آفات نباتي در مزارع مي توان بروز سرطان در جامعه را به ميزان قابل توجهي كاهش داد.

 
 
مصاحبه اختصاصي با دكتر اعرابي
Powered by DorsaPortal