معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر
تاریخ: 1393/09/05 تعداد بازدید: 49
رشد سالمندي در مازندران نگران‌كننده است
معاون فني دانشگاه علوم پزشكي مارندران: رشد سالمندي در مازندران نگران‌كننده است معاون فني دانشگاه علوم پزشكي مارندران با بيان اينكه رشد سالمندي در مازندران نگران‌ كننده است،گفت: بيش از 9 درصد جمعيت استان را سالمندان بالاي 65 سال تشكيل مي‌دهندكه اين رقم در برخي از شهرستانها به بالاي 12 درصد رسيده است.

معاون فني دانشگاه علوم پزشكي مارندران:

رشد سالمندي در مازندران نگران‌كننده است

معاون فني دانشگاه علوم پزشكي مارندران با بيان اينكه رشد سالمندي در مازندران نگران‌ كننده است،گفت: بيش از 9 درصد جمعيت استان را سالمندان بالاي 65 سال تشكيل مي‌دهندكه اين رقم در برخي از شهرستانها به بالاي 12 درصد رسيده است.

نادر آهنگر پيش از ظهر امروز در نشست يك‌روزه رويكردهاي ارتقاي نرخ باروري كلي در سالن اجتماعات مجتمع آموزشي تفريحي بانك رفاه با بيان اينكه سن بين 20 تا 30 سال بهترين سن براي بارداري است، ميزان نرخ رشد جمعيت در سطح استان و كشور را نگران‌كننده دانست و اظهار داشت: بايد با برنامه‌ريزي درست زمينه‌اي فراهم شود تا جوانان ازدواج كنند و باروري داشته باشند.

وي با بيان اينكه ميزان رشد جمعيت تا 30 سال آينده به صفر مي‌رسد، تصريح كرد: با فراهم‌ كردن شرايط و و زمينه مناسب ، امكان ازدواج و باروري را فراهم مي كنيم.

معاون فني مركز بهداشت مازندران با اشاره به اينكه متوليان و سازمانهاي مرتبط باجوانان اقدامي جدي كه بتواند مشكل ازدواج ، اشتغال ، مسكن و... را حل نمايد نداشته يا اگر هم بوده اقدامات مستمر ، طولاني مدت و جامع نبوده اند، بيان داشت: بهداشت كه گل سرسبد وزارتخانه‌هاست در اين زمينه با مشكلاتي مواجه بوده و تازه در حال برنامه‌ريزي واقدام براي سلامت حوزه جوانان است.

آهنگر رشد سالمندي در مازندران را نگران‌كننده دانست و ادامه داد: بيش از 9 درصد جمعيت ما را سالمندان بالاي 65 سال تشكيل مي‌دهند.

وي افزايش سن ازدواج و افزايش طلاق در كشور را سبب اختلال در تحكيم بنيان خانواده دانست و افزود: براي افزايش باروري نياز به حفاظت و ارتقاي كيفيت در باروري داريم.

اين مسئول با اعلام اينكه جاي بسي خوشحالي است كه در حال حاضر موضوع سلامت جزو اولويت‌هاي اصلي مقام معظم رهبري ، دولت و مجلس است، خاطرنشان كرد: سلامت معنوي و آشنايي با سبك زندگي اسلامي نيز بايد مورد توجه خانواده‍‌هاي ايراني قرار گيرد.

آهنگر با بيان اينكه در حال حاضر 10 ميليون نفر از دختران و پسران ايراني در سنين ازدواج هستند و ازدواج نمي‌كنند، گفت: نرخ ازدواج از سال 90تا 92 به شدت كاهش يافته است.

وي با بيان اينكه قدرت باروري با افزايش سن كاهش مي‌يابد، افزود: كاهش باروري بعد از 35 سال بيشتر مشاهده مي‌شود.

معاون فني دانشگاه علوم پزشكي مازندران با بيان اينكه آمار طلاق رو به افزايش است، بيان داشت: مازندران رتبه سوم طلاق كشور را دارد.

آهنگر افزايش نرخ بيكاري،عدم تمايل جوانان به ازدواج و مشكل افزايش طلاق را از جمله مشكلات كاهش مواليد در كشورو استان دانست و بيان كرد: مازندران داراي معضلات بسياري است.

وي با اشاره به رتبه نخست مازندران در بحث اعتياد شيشه و رتبه دوم نرخ كل اعتياد در كشور، يادآور شد: ما منابع زيادي در مازندران داريم كه با استفاده از آن مي‌توانيم بسياري از مشكلات خود را حل كنيم.

رشد سالمندي در مازندران نگران‌كننده است
Powered by DorsaPortal