معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ يکشنبه ۱۹ مرداد
تاریخ: 1393/10/29 تعداد بازدید: 145
اصول صحيح و مديريت شده تربيت فرزندان ، گامي مثبت در جهت پيشگيري از اعتياد در نسل آينده استان است
"اصول صحيح و مديريت شده تربيت فرزندان ، گامي مثبت در جهت پيشگيري از اعتياد در نسل آينده استان است" روابط عمومي معاونت بهداشتي مازندران: محسن داودي كارشناس سلامت روان و اعتياد معاونت بهداشتي استان، در حاشيه جلسه آموزشي مهارت فرزندپروري كه در صبح امروز يكشنبه در مركز بهداشت استان برگزار شده بود مطالبي درخصوص شاخص ها و شيوه هاي مختلف فرزند پروري و همچنين نقش آنها در گرايش كودكان و نوجوانان به اعتياد ، ارائه نمودند

"اصول صحيح و مديريت شده تربيت فرزندان ، گامي مثبت در جهت پيشگيري از اعتياد در نسل آينده استان است"

روابط عمومي معاونت بهداشتي مازندران:

محسن داودي كارشناس سلامت روان و اعتياد معاونت بهداشتي استان، در حاشيه جلسه آموزشي مهارت فرزندپروري كه در صبح امروز يكشنبه در مركز بهداشت استان برگزار شده بود مطالبي درخصوص شاخص ها و شيوه هاي مختلف فرزند پروري و همچنين نقش آنها در گرايش كودكان و نوجوانان به اعتياد ، ارائه نمودند.

وي با بيان اينكه مازندران بادارا بودن رتبه اول كشوري در سوء مصرف مواد محرك زا و توهم زا و رتبه دوم سوء مصرف كل مواد مخدر در كشور نيازدارد كه مسئولان استاني به برنامه ريزيها و مداخلات پيشگيرانه و موثرترتوجه ويژه اي نمايند. داودي گفت: 60درصد از اولين تجربه مصرف مواد ، به دنبال تعارف دوستان و همسالان آغاز مي گردد و بر اهميت شناخت روابط فرزندان با همسالان آنها تاكيد كرد.

كارشناس پيشگيري از اعتياد مركز بهداشت استان اظهار داشت كه اصول صحيح و مديريت شده تربيت فرزندان ، گامي مثبت در جهت پيشگيري از اعتياد در نسل آينده استان است و توجه به 2 شاخص عمده تربيت فرزندان محبت و كنترل والدين در خانواده اشاره كرد كه رويكردهاي متفاوت والدين به اين دو مقوله ، سبب ايجاد 3 سبك متفاوت فرزند پروري مقتدرانه ، سهل گيرانه و مستبدانه ميشود .

وي با اشاره به اينكه سبك مقتدرانه بهترين تعامل و توازن را بين دو فاكتور محبت و كنترل ايجاد مي كند ، فرزندان اين والدين را كودكاني فعال، داراي اعتماد به نفس، استقلال راي، واقع گرا، باكفايت و با روحيه مقابله با مشكلات و خشنود توصيف مي كند كه به دليل اينكه مورد عشق و محبت واقع مي‌شوند، از نوعي احساس امنيت عاطفي برخوردارند. محققان نشان دادندكه در اين شيوه تربيتي توانايي والدين براي نظارت و كنترل ، از تجربه آغاز مصرف مواد و رفتارهاي بزهكارانه ديگر جلوگيري مي كند.

داودي بيان داشت كه در سبك سهل گيرانه ، والدين حمايت گر افراطي هستند و به شيوه اي موافق و همسو با تكانه ها و اميال كودك عمل مي كنند، كودك را در انجام هر كاري آزاد مي گذارند و قواعد انضباطي اندكي برقرار مي كنند. اين كودكان كه كمترين ميزان كنترل روي آنها اعمال مي شود، مصرف مواد را از همان سنين اوليه آغاز مي كنند.

كارشناس سلامت روان و اعتياد معاونت بهداشتي استان در ادامه گفت :در سبك فرزندپروري مستبدانه ، ابراز محبت در پائين‌ترين سطح قرار دارد و پيام‌هاي كلامي والدين دستوري ، يك جانبه و فاقد محتواي عاطفي است . بسياري از صاحب نظران كمبود محبت و ضعف عاطفي را ريشه اصلي جرم و انحراف دانسته اند و در اين سبك فرزند پروري نيز بيشترين آسيبهاي اجتماعي ازجمله اعتياد را ميتوان يافت.

داودي در پايان از والدين و اولياء مازندراني خواست كه با بهره گيري از مشاوره مشاورين و متخصصين روانشناسي، روانپزشكان و مشاورين خانواده و مطالعه كتابهاي معتبر در اين زمينه مهارت لازم را در بكارگيري اصول صحيح فرزند پروري در خانواده كسب نموده تا انشاء الله شاهد تربيت نسلي توانمند در آينده باشيم كه به راحتي به تمايلات و تعارفات وسوسه انگيز مصرف مواد مخد " نه" بگويند.

 

 اصول صحيح و مديريت شده تربيت فرزندان ، گامي مثبت در جهت پيشگيري از اعتياد در نسل آينده استان است
Powered by DorsaPortal