معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر
تاریخ: 1393/10/29 تعداد بازدید: 142
آلودگي هوا باعث كمبود رشد بدني و فكري كودكان
آلودگي هوا باعث كمبود رشد بدني و فكري كودكان معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران به مناسبت روز ملي هواي پاك ( 29 دي ) با شعار ( به اميد داشتن دوباره آسمان آبي و پاك ) گفت: مطابق بررسي هاي انجام شده ، آلودگي هوا باعث كمبود رشد بدني و فكري كودكان مي¬شود و در بزرگسالان نيز مي¬تواند سرطان ريه و ناراحتي¬هاي قلبي و ريوي به وجود آورد. انجام تحقيقات متعدد و مقايسه كودكان شهر هاي صنعتي با كودكان شهرهاي غير¬صنعتي نشان مي دهد كه خردسالان شهر-هاي صنعتي از لحاظ فكري و بدني حداقل 6 ماه از بچه¬هاي منطقه غير¬صنعتي عقب¬تر هستند.

آلودگي هوا باعث كمبود رشد بدني و فكري كودكان

روابط عمومي معاونت بهداشتي مازندران:
معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران به مناسبت روز ملي هواي پاك ( 29 دي ) با شعار ( به اميد داشتن دوباره آسمان آبي و پاك ) گفت:

مطابق بررسي هاي انجام شده ، آلودگي هوا باعث كمبود رشد بدني و فكري كودكان مي­شود و در بزرگسالان نيز مي­تواند سرطان ريه و ناراحتي­هاي قلبي و ريوي به وجود آورد. انجام تحقيقات متعدد و مقايسه كودكان شهر هاي صنعتي با كودكان شهرهاي غير­صنعتي نشان مي دهد كه خردسالان شهر­هاي صنعتي از لحاظ فكري و بدني حداقل 6 ماه از بچه­هاي منطقه غير­صنعتي عقب­تر هستند.

دكتر اعرابي اظهار داشت: براساس نتايج حاصل از تحقيقات پزشكي انجام شده در ايران، نشان داده شده كه مقدار مواد سمي موجود در ريه كودك 2 ساله تهراني بيش از يك مرد 85 ساله روستايي است و اين در حالي است كه آلودگي هوا مي­تواند 10 تا 30 درصد از اشعه خورشيد را كه عامل اصلي ايجاد ويتامين D در بدن انسان است را جذب كند و باعث پوكي استخوان ها شود.

وي با اشاره به آلودگي هوا كه باعث تيرگي هوا و نرسيدن نور خورشيد به زمين مي­شود گفت:تا جايي كه در مناطق آلوده در تابستان­ها 25 درصد و در زمستان­ها از 40 تا50 درصد نور آفتاب كمتر از فصول ديگر به زمين مي­رسد و نتايج آزمايشات علمي انجام شده، از سوخت يك ليتر بنزين، 800 گرم اكسيد كربن، 20 گرم اكسيد ازت، 90 گرم هيدرو كربن، 7/0 گرم آلدئيد،6/0 گرم انيدريد سولفور، 001/0 ميلي گرم بنزپيرن كه ماده اي بسيار خطرناك و سرطان زاست و 12/0 ميلي گرم گرد و غبار توليد مي­شود. اگر در نظر بگيريم كه از يك تقاطع در هر ساعت 2000 خودرو عبور كند ، روزانه 1500 متر مكعب انواع گازهاي سمي كه 150 مترمكعب آن را اكسيدكربن تشكيل مي­دهد، در هوا پخش خواهد شد.

 

آلودگي هوا باعث كمبود رشد بدني و فكري كودكان
Powered by DorsaPortal