معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر
تاریخ: 1394/05/19 تعداد بازدید: 72
همايش استاني هفته جهاني تغذيه با شيرمادر
همايش استاني هفته جهاني تغذيه با شيرمادر به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت استان: همايش استاني گراميداشت هفته جهاني تغذيه با شيرمادر در مركز بهداشت استان برگزار شد

همايش استاني هفته جهاني تغذيه با شيرمادر

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت استان:

همايش استاني گراميداشت هفته جهاني تغذيه با شيرمادر در مركز بهداشت استان برگزار شد

تغذيه با شيرمادرموجب كاهش بيماري‌هاي غير‌واگيرمي‌شود

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: كودكاني كه در شش ماهه اول از شير مادر استفاده كنند در سنين بالاتر كمتر به بيماري‌هاي ناشي از افزايش قند، بالابودن گلسترول خون و... دچار مي‌شوند.

محسن اعرابي در همايش تاكيد بر تغيه شير مادر گفت: اين همايشي نمادين به مناسبت هفته تغذيه كودك با شير مادر است وشعار امسال شعاري است كه نيازمند به توجه بيشتري دارد.

وي افزود: شاغل بودن مادر تنها به معناي شغل‌هاي رسمي نيست بلكه برخي مادران دانشجو و نيز مادران كارگر را نيز شامل مي‌شودو ما بايد به انها كمك كنيم كه در دو سال اول تداوم شير مادر اتفاق بيفتد.

رييس مركز بهداشت استان با بيان اينكه بيماري‌هاي غيرواگيردرصد بالايي از مرگ و مير را در سنين بالا به خود اختصاص داده است، تصريح كرد: اگر ما بخواهيم ابتلا به بيماري غيرواگير را كم كنيم بايد سعي كنيم تا فرزندان ما حداقل در شش ماهه اول از شير مادر استفاده كنند.

وي ادامه داد: كودكاني كه در شش ماهه اول از شير مادر استفاده كنند در سنين بالاتر كمتر به بيماري‌هاي ناشي از افزايش قند، بالابودن گلسترول خون و... دچار مي‌شوند.

اعرابي اظهار كرد: در روزهاي اخير استان مازندران ميزبان شهدا است و آنهايي كه از در روزهاي انقلاب با خون خود از كشور دفاع كردند امروز ما بايد با ارتقاي آگاهي مردم و ارايه خدمات بيشتر وظيفه خودمان را نسبت به مردم انجام دهيم.

در ادامه دكتر احمدي متخصص كودكان گفت: مادر حق قانوني‌اش است كه از مرخصي ساعتي يك ساعتي براي كودك يك قلو استفاده كند.

وي افزود: بهتر است مادران فرزندانشان را در نزديك محل كار، در حياط اداره، در نزديك خود در محل كار، شير دهند.

اين عضو هيئت علمي دانشگاه علوم پزشكي مازندران تصريح كرد: اگر مادر قادر به استفاده از مرخصي يك ساعته نباشد و نتواند كودكش ر به محل كار اورد يا بچه اش را به دايه بدهد يا شيرش را از طريق دوشيدن به بچه بخوراند.

وي با بيان اينكه زماني مشخص براي شيردهي كودك وجود ندارد بلكه كودكان به محض نياز بايد به آنها شير داد، افزود: مادر بايد در محيط كار هر سه ساعت به مدت نيم ساعت شيرش را بدوشد و به فرزندش بخوراند.

احمدي گفت: مادر مي‌تواند با قرار دادن يك حوله گرم و خوردن يك ليوان آب پرتقال شير خود را به جريان بيندازد و در زمان شيردوشيدن با ماساژ و ضربه زدن شير را هدايت كند.

در اين مراسم دكتر سليماني راد رييس گروه سلامت خانواده در خصوص حقوق مادران شيرده و كودكان و قوانين حمايتي بياناتي را ابراز داشتند و دكتر بابا محمودي قاِم مقام رييس دانشگاه علوم پزشكي در زمينه حمايت از مادران شيرده از نظر اسلام سخناني را بيان فرمودند

هفته تغذيه با شير مادر از 10 تا 16 مردادماه بوده كه با حضور كارشناسان كودك بهداشت استان و جمعي از مادران برگزار گرديد. در اين مراسم به مادران شيرده فعال و كاركنان منتخب لوح تقدير اهدا شد.

 

همايش استاني هفته جهاني تغذيه با شيرمادر
Powered by DorsaPortal