معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۰ مهر
تاریخ: 1394/08/11 تعداد بازدید: 40
ترويج ازدواج راهكاري مناسب در جهت افزايش جمعيت
ترويج ازدواج در سنين مناسب و تسهيل ازدواج از مهم ترين راهكارهايي است كه در تببين سياست هاي افزايش جمعيت موثر است.

ترويج ازدواج راهكاري مناسب در جهت افزايش جمعيت

همايش بزرگ يك روزه« تبيين سياست هاي كلي جمعيت مبتني بر سلامت مادر و كودك » براي ارتقاي نرخ باروري كلي در سالن اجتماعات هلال احمر مازندران برگزار شد.به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران، در اين همايش رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني استان مازندران با بيان اين كه اجراي سياست هاي كلي افزايش جمعيت و توجه به منويات رهبر معظم انقلاب در استان مورد توجه جدي است گفت:ترويج ازدواج در سنين مناسب و تسهيل ازدواج از مهم ترين راهكارهايي است كه در تببين سياست هاي افزايش جمعيت موثر است.

«دكتر قاسم جان بابايي» اظهار كرد: بهترين سن شروع باردار شدن بين20 تا 30 سال است افزود:خانواده ها طوري فرزند آوري كنند كه در اين فاصله سني باشد.

وي به رفع موانع ازدواج، تسهيل و ترويج تشكيل خانواده و افزايش فرزند، كاهش سن ازدواج و حمايت از زوج‌هاي جوان وتوانمندسازي آنان در تامين هزينه‌هاي زندگي و تربيت نسل صالح و كارآمد تاكيد كرد و گفت:كشور ما به سمت پيري حركت مي كند و كاهش باروري در شرايطي است كه پديده تاخير در سن ازدواج و افزايش ميزان طلاق نيز مزيد بر علت است.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي و درماني استان مازندران شهرنشيني، افزايش سن ازدواج و بالابودن آمار طلاق،افزايش فاصله بين فرزندان، تك فرزندي را از جمله مهم ترين عوامل كاهش سريع ميزان باروري در جامعه بيان كرد و اظهار كرد: بايد بتوانيم فرزندآوري را نهادينه كنيم.خوشبختانه افزايش باروري در استان داريم اما سرعت آن كم است.

جان بابايي افزود:كلينيك سلامت جنسي در ساري راه اندازي مي شود اين اقدام مي تواند علاوه بر افزايش جمعيت ،بنيان خانواده اين نهاد مقدس را مستحكم تر كند و سطح سلامت جامعه را بالا ببرد.

وي خاطرنشان كرد:در بحث سياست هاي جمعيتي، نبايد صرفا نرخ باروري لحاظ شود بلكه در كنار آن بايد مساله ارتقا اميد به زندگي ، كاهش آسيب هاي اجتماعي، توجه به بحث سلامت مادر و كودك، كاهش سن ازدواج،افزايش ازدواج، ايجاد اشتغال موثر براي جوانان، و فراهم بودن تسهيلات و امكانات براي مادران به خصوص مادران شاغل به طور ويژه مورد توجه قرار گيرد.

گفتني است نمايشگاه پويايي، بالندگي و جواني جمعيت با هدف افزايش نرخ باروري كلي در سطح جامعه، راه هاي ارتقاي سطح سلامت مادر و كودك نيز در محل همايش داير شده بود كه با استقبال مدعوين روبرو شد.ضمنا در همين راستا بيش از 800  پكيج با مضمون سلامت باروري سالم ،آموزش هنگام ازدواج،سلامت مادران و كوذدكان،جوانان و ميانسالان و آموزش سلامت بين مدعوين حاضر در همايش توزيع شد.
ترويج ازدواج راهكاري مناسب در جهت افزايش جمعيت
Powered by DorsaPortal