معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر
تاریخ: 1394/08/13 تعداد بازدید: 55
كاهش رشد جميعت تهديدي جدي براي سلامت جامعه
نرخ باروري و رشد جمعيت در حال حاضر نگران كننده است با روند فعلي رشد جمعيت در سال 1430 صفر مي شود.

كاهش رشد جميعت تهديدي جدي براي سلامت جامعه

در عمل به بند اول سياست جمعيتي ابلاغي مقام معظم رهبري با عنوان ارتقاي پويايي ، بالندگي و جواني جمعيت با افزايش نرخ باروري به بيش از سطح جانشيني، 11 آبان اولين همايش تبيين سياست هاي كلي جمعيت به همت دانشگاه علوم پزشكي و خدمات بهداشتي درماني مازندران در ساري برگزار شد.به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران،مدير كل دفتر سلامت جمعيت ، خانواده و مدارس وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي گفت:براساس سرشماري سال 1390 ميزان باروري كلي در كشور 1.8 و در اين استان 1.3 در سطح جانشيني است براي پيشگيري از منفي شدن رشد جمعيت، اين ميزان بايد حداقل 2.1 فرزند (سطح جانشيني) باشد.

«محمد اسماعيل مطلق» اظهار كرد:بيش از11 ميليون نفر دختران و پسران در آستانه ازدواج در كشور وجود دارند.بخش قابل توجهي از آنان در حال پشت سر گذاردن سنين مناسب ازدواج و باروري هستند. نرخ باروري و رشد جمعيت در حال حاضر نگران كننده است با روند فعلي رشد جمعيت در سال 1430 صفر مي شود.

وي افزود:تاخير درازدواج،در سلامت مادرو نوزاد و ناباروري تاثير خواهد داشت سن مادر از شاخص هاي مهم باروري است و قدرت باروري با افزايش سن، به ويژه بعد از 35 سال كاهش مي يابد با افزايش سن علاوه بر كاهش باروري، مشكلاتي براي سلامت مادر و جنين ايجاد مي شود.بعد از 35 سالگي در خانم ها بيماري هايي نظير فشارخون و ديابت ممكن است بيشتر يا شديدتر شود كه در دوران بارداري نياز به كنترل منظم و آزمايش دارد.

مديركل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت خاطرنشان كرد: امروزه ثابت شده كه كاهش رشد جميعت يك تهديد جدي براي سلامتي جامعه است و بايد با استفاده از ايده هاي علمي و كارشناسي براي آن چاره انديشي كرد.

مطلق بهترين سن ازدواج را 18تا 35 سال بيان كرد و افزود:هر چقدر سن ازدواج بالا مي رود سن باروري كم مي شود،كه نگران كننده است. اگر ميانگين سن ازدواج دو سال كاهش يابد مشكل زمان باروري نيز تاحدودي برطرف خواهد شد .

وي از افزايش فاصله بين زمان ازدواج و فرزند آوري به عنوان ديگر عامل تاثير گذار بر نرخ باروري نام برد و گفت: نتيجه يك نظرسنجي نشان مي دهد كه 25 درصد پاسخگويان فاصله مناسب بين ازدواج تا تولد فرزند اول را بيش از پنج سال مناسب اعلام كردند .

مديركل دفتر سلامت جمعيت، خانواده و مدارس وزارت بهداشت به هم خوردن توازن و تعادل نسلي،كمرنگ شدن همبستگي اجتماعي،افزايش احتمال طلاق در نسل آينده در صورت تربيت نادرست،افزايش احتمال انزواي والدين در سنين پيري و بالاتر بودن احتمال افسردگي اجتماعي، اضطراب، وابستگي بين فردي را از جمله پيامدهاي اجتماعي  و رواني تك فرزندي برشمرد.

مطلق تلاش دستگاه هاي دخيل در امور فرهنگي براي تقويت نگرش جامعه، بويژه جوانان نسبت به ازدواج و تشكيل زندگي مشترك ،  تلاش دستگاه هاي دخيل در امور فرهنگي، قوه قضاييه، وزارت ورزش و جوانان  براي ضد ارزش دانستن طلاق در جامعه ، فرهنگ سازي در راستاي پيشگيري از سقط غيرقانوني و غير شرعي ، ايجاد و تقويت خدمات مشاوره اي پس از ازدواج با رويكرد حل مشكلات زوجين در ابتداي زندگي زناشويي و پس از آن در دستگاه هاي مرتبط را از رويكردهاي بخشي و بين بخشي در خصوص نرخ باروري عنوان كرد .

كاهش رشد جميعت تهديدي جدي براي سلامت جامعه
Powered by DorsaPortal