معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ جمعه ۲۰ تير
تاریخ: 1394/11/10 تعداد بازدید: 34
همايش مشاركت اجتماعي و مردمي در حوزه سلامت برگزار شد
همايش يك ‌روزه مشاركت اجتماعي و مردمي در حوزه سلامت با حضور نماينده ولي‌فقيه در مازندران،معاون سياسي ، امنيتي و اجتماعي استاندار مازندران،رئيس دانشگاه علوم پزشكي ،معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي،بخشداران و دهياران در دانشكده پيامبراعظم (ص) مركز استان برگزار شد

همايش مشاركت اجتماعي و مردمي در حوزه سلامت برگزار شد

همايش يك ‌روزه مشاركت اجتماعي و مردمي در حوزه سلامت با حضور نماينده ولي‌فقيه در مازندران،معاون سياسي ، امنيتي و اجتماعي استاندار مازندران،رئيس دانشگاه علوم پزشكي ،معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي،بخشداران و دهياران در دانشكده پيامبراعظم (ص) مركز استان برگزار شد.

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت مازندران:

در اين همايش نماينده ولي‌فقيه در مازندران از راه اندازي تخصصي مبتلايان به سرطان در چند روز آينده خبر داد و گفت: بيمارستان مخصوص بيماران سرطاني ايام دهه فجر با تجهيزات كامل در استان بهره‌برداري مي‌شود.

آيت‌الله نورالله طبرسي با بستر سازي در اجتماع براي گسترش فرهنگ خود مراقبتي اظهار كرد:سحر خيزي عامل مهمي در سلامتي است كه بعنوان يكي از عوامل سلامت در اسلام تاكيد شده است. براي سلامتي جامعه تلاش كنيم تا جامعه اي سالم داشته باشيم.

وي با اشاره به عضويت 30 هزار نفر در مجمع خيران عضويت گفت: تلاش‌هاي خوبي در امر زيرساخت‌هاي سلامت انجام داده‌اند.خوشبختانه خيران براي سلامت جامعه نيز اقدامات خوبي انجام داده‌اند و تجهيزات مخصوص درماني را تأمين كرده‌اند تا جامعه را سالم نگه‌دارند.

رئيس دانشگاه علوم پزشكي مازندران نيزبا بيان اين كه 4 هزار رابط سلامت در مازندران فعاليت دارند گفت:نو سازي و ساخت خانه هاي بهداشت با همكاري 5 هزار خير سلامت از فعاليتهاي حوزه سلامت است شوراي بهداشتي سلامت در مراكز بهداشتي شهري و روستايي راهكارهاي سلامت را بررسي مي كند.سال گذشته 150 خانه بهداشت با كمك خيران ساخته‌شده است امسال نيز 40 مركز بهداشتي و درماني روستايي در دست‌ساخت داريم.

جان بابايي با بيان اينكه طبق برنامه، يك ‌سوم مراكز بهداشت درماني شهري و پايگاه‌ها در استان استيجاري هستند و نيازمند بازسازي هستند خواستار مشاركت مردم و خيران در اين زمينه شد و افزود: اميدواريم در سال آينده بتوانيم مراكز بهداشتي شهري را ملكي كنيم كه اين امر بدون مشاركت مردم ممكن نيست.

معاون بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران نيز در اين مراسم تحرك را لازمه پيشگيري از بيماري‌ها بيان كرد و گفت: در حوزه مشاركت مردم در روستاها، شوراهاي بهداشتي فعاليت دارند و بيش از هزار و 115 خانه بهداشت در روستاهاي استان مازندران احداث‌شده است.

محسن اعرابي اظهار كرد:به دليل شرايط زندگي، ميزان تحرك بدني در مردم كم شده است و اين مسئله، سبب بروز بيماري‌هايي ازجمله ديابت و فشارخون شده است و با رويكرد تحرك مي‌توان ميزان سلامت را افزايش داد.

وي با تاكيد بر خود مراقبتي گفت: شواهد بسيار زيادي داريم كه مردم مراقب سلامت خود نيستند.خدمات نوين سلامت با مشاركت جامعه امري مهم در كسب سلامت جامعه است زيرا طبيعت بيماري‌ها متفاوت شده است و بايد بتوانيم از بستر مردم براي كنترل بيماري‌ها بهره گيريم.

رئيس مركز بهداشت مازندران پويش ملي مبارزه با سرطان را ازجمله طرح‌ها برشمرد واظهار كرد: بيماري سرطان با مشاركت افراد براي حفظ سلامت قابل‌كنترل است زيرا 40 تا 50 درصد سرطان‌ها قابل‌پيشگيري و كنترل است. ريشه همه بيماري‌ها در تغذيه به شمار مي‌رود و بايد بااطلاع رساني بهينه مشاركت مردم را براي تأمين سلامتي بيشتر كنيم.

به گفته وي نيازهاي حوزه سلامت با كمك شبكه بهداشت و درمان و مردم قابل تأمين است و مشاركت اجتماعي و مردم بايد در حوزه نرم‌افزاري علاوه بر سخت‌افزاري وجود داشته باشد.

همايش مشاركت اجتماعي و مردمي در حوزه سلامت برگزار شد
Powered by DorsaPortal