معاونت بهداشتی
۱۳۹۹ چهارشنبه ۹ مهر
تاریخ: 1394/11/12 تعداد بازدید: 24
سرطان قابل پيشگيري است
رئيس مركز بهداشت استان مازندران با بيان اينكه پويش ملي مبارزه با سرطان 8 تا 15 بهمن همگام با سراسر كشور در مازندران اجرا مي شود گفت:سرطان يكي از مشكلات نظام سلامت در كشور است

سرطان قابل پيشگيري است

رئيس مركز بهداشت استان مازندران با بيان اينكه پويش ملي مبارزه با سرطان 8 تا 15 بهمن همگام با سراسر كشور در مازندران اجرا مي شود گفت:سرطان يكي از مشكلات  نظام سلامت در كشور است كه مبارزه با آن نيازمند همكاري و هماهنگي تمام حوزه هاي سلامت(درون و برون بخشي) است.كه در اين راستا نياز است فعاليت هاي يكپارچه اي صورت گيرد.

به گزارش روابط عمومي بهداشت مازندران،«محسن اعرابي» اهداف پويش ملي مبارزه با سرطان را افزايش آگاهي و جلب مشاركت مردم درخصوص قابل پيشگيري بودن سرطان، اصلاح باورهاي نادرست مردم درخصوص سرطان از جمله درمان ناپذير بودن آن و جلب مشاركت سياست گزاران و مجريان سلامت ( درون و برون بخشي) دركنترل عوامل سرطان بيان كرد و افزود:شعار امسال «پويش سرطان قابل پيشگيري و درمان است، باخود مراقبتي و اميد»است.

وي اظهار كرد:گروه هاي هدف پويش مردم بويژه نوجوانان و جوانان، بيماران وخانواده آنها ، سياست گزاران و مجريان خارج حوزه سلامت و سياست گزاران و مجريان حوزه سلامت هستند. پايه و اساس برنامه‌هاي مقابله با سرطان بر مبناي پيشگيري استوار است و خوشبختانه با اجراي اين برنامه‌ها حدود 40 درصد موارد سرطان قابل پيشگيري است.

رئيس مركز بهداشت مازندران به وضعيت سرطان در ايران اشاره و خاطرنشان كرد:سرطان سومين عامل مرگ و مير در ايران و دومين عامل مرگ و مير در استان است، سالانه بيش از 30 هزار نفر در اثر سرطان، جان خود را از دست مي دهند، تخمين زده مي شود كه هر سال در كشور حدود 90 هزار مورد جديد سرطان اتفاق مي افتد.

اعرابي از جمله دلايل افزايش بروز سرطان در دنيا و ايران را افزايش سن جمعيت (كاهش مرگ و مير، افزايش باروري، جوان بودن جمعيت و آينده سالمندي)، شيوه زندگي غير سالم و افزايش عوامل خطر محيطي بيان كرد.

به گفته وي اقدامات معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران در ارتباط با هفته پويش ملي مبارزه با سرطان طرح موضوع سرطان و اهميت آن در همايش خيرين سلامت استان ،درج شعار پويش در كارتابل اداري دانشگاه، مشاركت در تهيه برنامه صدا و سيماي استان جهت اطلاع رساني و افزايش آگاهي مردم در ارتباط با سرطان و راههاي پيشگيري از آن، تهيه 740 متر بنر در ارتباط با راههاي پيشگيري و علائم هشدار دهنده سرطان ،تهيه 2000 عدد پوستر در ارتباط با راههاي پيشگيري و علائم هشدار دهنده سرطان، تهيه 20 هزار نسخه ليفلت با موضوع سرطان و راههاي پيشگيري از آن براي جمعيت استان، برگزاري همايش و اجرا كلاس هاي آموزشي براي مردم در سراسر استان و هماهنگي و همكاري با آموزش و پرورش جهت آموزش دانش آموزان در شهرستان هاي تابعه (برگزاري مسابقات نقاشي ،ورزشي) است.

8 تا 15 بهمن ‌ماه هر سال با عنوان هفتة ملي مبارزه با سرطان نامگذاري شده است.

سرطان قابل پيشگيري است
Powered by DorsaPortal