مرکز بهداشت ساری
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1396/08/16 تعداد بازدید: 27
14 درصد نوجوانان مازندران اضافه وزن دارند
معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران: 14 درصد نوجوانان مازندران اضافه وزن دارند/تغديه بوفه مدارس، سالم و بهداشتي باشد معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: چاقي و اضافه وزن بين نوجوانان استان 14 درصد و كم وزني در بين دانش اموزان زير يك درصد است.

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران:

14 درصد نوجوانان مازندران اضافه وزن دارند/تغديه بوفه مدارس، سالم و بهداشتي باشد

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: چاقي و اضافه وزن بين نوجوانان استان 14 درصد و كم وزني در بين دانش اموزان زير يك درصد است.

به گزارش روابط عمومي معاونت بهداشتي دانشگاه، نادر آهنگر بعد از ظهر امروز در همايش مدارس مروج سلامت، سلامت روان، سفيران سلامت اظهار كرد: در دهه 60 همه كارهاي فرهنگي دانش‌آموزان مشاركتي بود و مدارس بايد در بعد پرورشي بيشتر كار كنند.

وي با بيان اينكه مدارس بايد به بهداشت محيط بيشتر توجه كنند، افزود: سرويس بهداشتي يك مدرسه استاندارد به ازاي هر 40 دانش‌آموز يك چشمه است در صورتي كه در بعضي از مدارس سرويس بهداشتي استاندارد نيست و بچه‌ها از اين سرويس‌هاي بهداشتي مي‌ترسند.

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران بيان كرد: مدارس بايد فضاي سبز داشته باشند و دانش‌آموزان احساس آرامش پيدا كنند و در اين مكان‌ها دور هم جمع شوند و كار عملي و بازي كنند.

اين مسؤول با بيان اينكه مدارس بايد در مكان‌هاي امن قرار داشته باشند، گفت: مدارس بايد در فضاي مناسبي قرار داشته باشد و كودك با تعطيلي مدارس با فضاي جاده‌اي و ترافيكي برخورد نكند.

آهنگر با اشاره به اينكه تنها 20 درصد مدارس استان مروج سلامت هستند، تصريح كرد: بين 3 هزار مدرسه در استان تنها 70 مدرسه در بحث مروج سلامت به گريد 5 رسيدند و بايد خيلي در اين زمينه كار شود.

وي بيان كرد: دولت بايد مدارس را واگذار كند و خصوصي شوند و تجربه نشان داده كه در جايي كه با مشاركت مردم اداره مي‌شود بهتر عمل مي‌كنند.

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران با اشاره به اينكه آموزش‌ها بايد به صورت گروهي و مشاركتي باشد، گفت: مدارس را بايد از رقابت‌هاي ناسالم دور كرد و همه مدارس بايد مروج سلامت باشند و پاي كار بيايند.

اين مسؤول با تاكيد براينكه سلامت يكي از چالش‌هاي بزرگ كشورها است، افزود: كودكان و نوجوانان براي تكامل رشد شخصيتي بايد با آموزش، رژيم غذايي متعادل، بازي در مكان‌هاي سالم و ايمن و حمايت عاطفي نياز دارند و در صورت مواجهه با چالش‌هاي بزرگ زندگي از ديگر كودكان موفق‌تر هستند.

آهنگر با اشاره به اينكه اثرگذاري تربيت و سلامت بايد ريشه‌اي باشد، يادآور شد: امروزه سلامت داراي ابعاد زيادي است و ارتباط صحيح و كنترل مشكلات و تسلط بر استرس‌ها نيز از ابعاد سلامت محسوب مي‌‌شود.

وي با بيان اينكه درصد چاقي و اضافه وزن بين نوجوانان مازندران را 14 درصد و كم وزني در بين دانش‌آموزان زير يك درصد است، خاطرنشان كرد: پرخوري در ميان دانش‌آموزان زياد شده است و مدارس بايد بوفه‌هاي بهداشتي و سالم داشته باشند و مديران مدرسه بر فعاليت بوفه‌ها نظارت دقيق داشته باشند.

معاون فني معاونت بهداشتي دانشگاه علوم پزشكي مازندران گفت: براي رسيدن به مدرسه كه ارتقا دهنده سلامت است و آن را مروج سلامت مي‌ناميم بايد آگاهي، برنامه‌ريزي وجود داشته باشد.//يوسف رضا خادمي//

14 درصد نوجوانان مازندران اضافه وزن دارند
Powered by DorsaPortal