مرکز بهداشت ساری
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1397/02/10 تعداد بازدید: 44
بيش از 11 هزار سفير سلامت دانش آموزي در ساري
: خودمراقبتي شامل اعمالي است اكتسابي، آگاهانه و هدفدار كه مردم براي خود، فرزندان و خانواده شان انجام مي‌دهند تا تندرست باشند. مهندس محمدرضا دباغ زاده، كارشناس مسوول آموزش سلامت

 بيش از 11 هزار سفير سلامت دانش آموزي در ساري

 
به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان ساري:

 مهندس محمدرضا دباغ زاده، كارشناس مسوول آموزش سلامت با بيان اينكه در برنامه تحول نظام سلامت، برنامه ملي خودمراقبتي به عنوان پنجمين برنامه ملي تحول نظام سلامت در حوزه بهداشت طراحي وابلاغ گرديده است، اظهاركرد: خودمراقبتي شامل اعمالي است اكتسابي، آگاهانه و هدفدار كه مردم براي خود، فرزندان و خانواده شان انجام مي‌دهند تا تندرست باشند.

وي با اعلام اينكه خودمراقبتي 65 تا 85 درصد در حفظ سلامت انسان نقش دارد، افزود: مردم با خودمراقبتي مي توانند كنترل بيشتري بر سلامت خود داشته باشندو هزينه مراقبت‌هاي عمومي و تخصصي و همچنين هزينه هاي غيرضروري وارده به خانواده و سيستم بهداشتي و درماني را كاهش دهند.

دباغ زاده به سفيران سلامت اجتماعي نيز اشاره كرد و گفت: در 92 روستا خودمراقبتي اجتماعي و در 20 اداره و كارخانه نيز خودمراقبتي سازماني اجرا شده است.

كارشناس مسوول آموزش سلامت با بيان اينكه حدود 30 هزار سفير سلامت خانوار فعاليت مي كنند، گفت: با توجه به تغيير نوع بيماري‌ها از واگير به غير واگير و حركت از درمان قطعي بيماري‌ها به مراقبت مادام العمر، نقش مردم در مراقبت از سلامت خود و اعضاي خانواده براي سالم زيستن، مديريت ناخوشي‌‌هاي جزيي، مديريت بيماري‌هاي مزمن و حاد روز به روز در حال افزايش است.

دباغ زاده با اعلام اينكه بيش از 11 هزار سفير سلامت دانش آموزي در مقاطع مختلف تحصيلي فعاليت مي كنند، تاكيد كرد: هدف برنامه ملي خودمراقبتي در مدارس ارتقاي توانمندي دانش آموزان، مربيان و والدين براي ارتقاي سلامت خود،دوستان، خانواده و جامعه است.

وي سفيران سلامت دانش آموزي را طرح مشترك وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشكي و وزارت آموزش و پرورش دانست و گفت: اجراي برنامه در شهر توسط مجريان برنامه كه كارشناس آموزش و پرورش مدرسه ....آموزش داده مي شود و در روستا توسط كاركنان مراكز بهداشتي درماني انجام شده است.

دباغ زاده گروه هدف اين طرح را همه دانش آموزان برشمرد و افزود: تاكنون 15 درصد دانش آموزان در مقاطع مختلف تحصيلي جزو تشكل سفيران سلامت هستند و بر اساس قانون  از طريق راي گيري در هر كلاس حداقل 1 نفر يك نفر به عنوان سفير سلامت انتخاب مي شود.

كارشناس مسوول آموزش سلامت با بيان اينكه سفير سلامت دانشجويي در 4 دانشگاه انجام شده است، افزود: آموزش به دانشجويان به مدت 4 ساعت در طول سال تحصيلي براساس سرفصل هاي ارئه شده توسط مجري برنامه انجام مي شود.

 

 

 

بيش از 11 هزار سفير سلامت دانش آموزي در ساري
Powered by DorsaPortal