مرکز بهداشت ساری
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۶ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1397/06/19 تعداد بازدید: 22
مركز بهداشت شهرستان ساري پشتيبان همه جانبه در تامين سلامت حجاج
به مناسبت ورود كاروان حجاج به ايران و همچنين اقدامات مراقبتي دانشگاه علوم‌پزشكي از حجاج براي جلوگيري از بيماريهاي واگير گزارشي از روند خدمات اين دانشگاه در فرودگاه ساري ارائه مي گردد

معاونت بهداشتي مازندران  پشتيبان همه جانبه در تامين سلامت 

به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت شهرستان ساري:

به مناسبت ورود كاروان حجاج به ايران و همچنين اقدامات مراقبتي دانشگاه علوم‌پزشكي از حجاج براي جلوگيري از بيماريهاي واگير گزارشي از روند خدمات اين دانشگاه در فرودگاه ساري ارائه مي گردد.


با توجه به شرايط آب و هوايي سرزمين عربستان ، مقتضيات سفر و شرايط خاص تغذيه و زندگي در هتل ها ، ضرورت حضور در تجمعات انساني به هنگام برگزاري مراسم و مناسك حج و … چنانچه عدم رعايت نكات و دستورات بهداشت فردي و اجتماعي. را داشته باشيم زمينه ساز انتشار بيماري در ميان زائران سرزمين وحي خواهند شد.
حجاج بايد آگاهي داشته باشند كه پرخوري، عدم رعايت بهداشت و برخي از موارد ديگر بيماري‌زا بوده بنابراين زائران نكات بهداشتي را از چند ماه قبل مدنظر قرار دهند و مسئولين نيز بايد مقدمات لازم را فراهم كنند تا اين آموزش‌ها براي مردم هرچه بهتر صورت گيرد.

توصيه هاي ديني و آموزش همه تلاش كنيم كه آرامش را در حج توسعه دهيم و نشاط روحي نيز ميان زائران رواج يابد.

دكتر برزگر در اين خصوص در فرودگاه در جواب اينكه چه اقدامات مراقبتي از سوي دانشگاه علوم‌پزشكي و مركز بهداشت قبل و بعد از سفر براي حجاج صورت گرفته است گفت:
در مرحله اول دو تيم براي 12 پرواز تشكيل داده شد كه شامل 1443 نفر‌ زائر مي شد.
دوره اول با بحث آموزشي بود به شكلي كه پمفلت و تراكت توزيع شد مواردي كه بايد مكه و مدينه رعايت شود به حجاج گفته شود.

در پرواز هاي برگشت و مرحله دوم تيم هاي حاضر در فرودگاه مراقبت و بيمار يابي و پيگيري را انجام مي دهند 
بعد از گيت ورودي پرواز بيماراني كه علائم مشكوك بيماري هاي سندروميك از قبيل تب ،سردرد ،گلو درد ،سرفه ،ناراحتي گوارشي دارند ثبت و بعد از دو هفته آنها را پيگيري مي كنيم و با توجه به هماهنگي هاي صورت گرفته با دانشگاه علوم پزشكي آمادگي لازم در بيمارستان ها براي پذيرش حجاج به وجود آمده است كه در صورت حضور اين افراد به عنوان يك سرماخوردگي معاينه نشوند و جدي گرفته شوند .

چون علايم ويروس هاي كرونا به عنوان سرماخوردگي شروع مي شود در نهايت خطرناك مي شود .

وي در خصوص اينكه چه برنامه اي براي اطرافيان حجاج داريد. هم گفت:
اطرافيان در سالن مستقبلين حضور دارند قبل از اينكه هواپيما فرو بيايد در فرودگاه حاضر مي شويم در اين مدت زمان همكاران ما پمفلت هايي كه در آن شماره مراكز بهداشت وجود دارد را پخش مي كنند تا خانواده ‌ها دچار مشكل نشوند .
دكتر بزرگر رئيس مركز بهداشت شهرستان ساري در زمينه نقش دانشگاه علوم پزشكي و مركز بهداشت در اين مراقبت هاي ويژه چيست ؟ بيان داشت:
هماهنگي هاي لازم براي دريافت دستورالعمل و خط مشي ها به صورت كامل در دانشگاه با كارشناسي بسيار دقيق تدوين شده است و دانشگاه با انتخاب نمايندگان شهرستاني موارد لازم را اجرا مي كند .
وي افزود:بيماراني كه مشكوك به علائم ياد شده هستند تعداد معدودي مشاهده شده كه به طور متوسط به مراكز درماني هدايت شدند.

وي در پاسخ آيا موارد مشكوك مستقيم به مراكز درماني معرفي مي شوند ؟ هم بيان داشت:
خير ابتدا اجازه مي دهيم به منزل مراجعت و به خانواده ها گوشزد كرديم حداقل ارتباطات از قبيل دست دادن و يا ديده بوسي داشته باشند و در مدت دو هفته اگر موردي ديده شد سريعا به مراكز درماني مراجعه كنند.
بر اساس اين گزارش حجاج در خصوص رضايت از خدمات تيم پزشكي حاضر در فرودگاه نيز گفتند:خوشبختانه هنگام ورود ما به فرودگاه شاهد حضور تيم هاي مراقبتي بوديم كه با رويي باز پاسخگو حجاج بودند.
بسيار تشكر مي كنيم كه بي هيچ چشم داشتي براي مدت زمان طولاني در فرودگاه حضور داشتند و با رويي خوش از ما پذيرايي كردند به خصوص كه دوستان مركز بهداشت مركز استان كه معاينات دقيقي انجام دادند تا حجاج نگراني از سلامت نداشته باشند.//يوسف رضا خادمي خانقاهي//

مركز بهداشت شهرستان ساري پشتيبان همه جانبه در تامين سلامت حجاج
Powered by DorsaPortal