مرکز بهداشت ساری
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1394/03/20 تعداد بازدید: 30
ريشه بسياري از مشكلات در جامعه، عدم شناخت مهارت هاي زندگي است
گرايش به جامعه گريزي، تنوع طلبي جوانان، مسئوليت گريزي، ترس از طلاق و شكست در زندگي آينده، ترس از خيانت همسر را از جمله مهمترين دلايل اجتماعي كاهش تمايل جوانان به ازدواج است.
به گزارش روابط عمومي مركز بهداشت ساري:
بهناز روزبه كارشناس مسئول سلامت رواني،اجتماعي، اعتياد و الكل مركز بهداشت ساري در گفتگويي با اظهار اينكه نمايشگاه پويايي، بالندگي و جواني جمعيت  پيرو سياست هاي كلي جمعيت مقام معظم رهبري است گفت: در اين نمايشگاه سعي شد تا جوانان را با مشاوره هاي روانشناختي به ازدواج راغب و عقايد انها را نسبت به فرزند آوري مثبت كرد.وي افزود: سوق دادن جوانان به روش هاي سالم آشنايي قبل از ازدواج و انجام مشاوره هاي قبل ازدواج براي تحكيم بنيان خانواده و داشتن فرزنداني سالم و با نشاط از جمله اهداف ما در اين نمايشگاه بود.
روزبه با تصريح اينكه مشكل ما عدم شناخت مردم از مهارت هاي زندگي و فرزند پروري است بيان داشت: به جرات مي توان گفت: مهمترين عامل به دام اعتياد گرفتار شدن هم عدم آشنايي با مهارت هايي نظير نه گفتن است.
وي عدم كنترل اضطراب و استرس را يكي ديگر از عوامل كشيده شدن به سمت اعتياد برشمرد و گفت: اگر جوانان با مهارت هاي كنترل استرس و اضطراب آشنا باشد يك قدم نسبت به اضطراب جلو هستند.
اين كارشناس مسئول سلامت رواني،اجتماعي، اعتياد و الكل مركز بهداشت ساري، ازدواج را مهمترين مسئله زندگي هر كسي دانست و در خصوص عدم رغبت جوانان به ازدواج گفت: گرايش به جامعه گريزي، تنوع طلبي جوانان، مسئوليت گريزي، ترس از طلاق و شكست در زندگي آينده، ترس از خيانت همسر را از جمله مهمترين دلايل اجتماعي كاهش تمايل جوانان به ازدواج است.
رفاه زدگي بعضي جوانان نيز ازدواج آنها رابا مشكل مواجه مي كند. وي از مشكلات اقتصادي در تامين مسكن، مهريه سنگين، بيكاري و فقر خانوادگي به عنوان مهمترين دلايل اقتصادي موثر در تاخير ازدواج جوانان نام برد و گفت: الگو برداري جوانان از فرهنگ غرب(اثر فيلم هاي ماهواره اي و...) موجب تمايل به زندگي مجردي در جوانان ما گشت كه بايد براي آن چاره اي انديشيد.
روزبه افزايش سطح تحصيلات دانشگاهي به ويژه براي دختران، تزلزل ارزش ها سنتي و مهاجرت فرهنگي را از ديگر دلايل مهم افزايش سن ازدواج برشمرد و گفت: شكست والدين در زندگي نيز موجب عدم تمايل به ازدواج در بين فرزندان آنها مي شود.
وي افسردگي و اضطراب، بي توجهي به مسائل ديني، ترس از تعهد متقابل را از ديگر دلايل به تاخير انداختن ازدواج در بين جوانان برشمرد و گفت: با اين تفاسير ازدواج اگر به تاخير بيافتد مضراتي دارد كه در مورد آن بايد گفت: عدم مسئوليت پذيري و بي توجهي به آن در ساير زمينه هاي زندگي، انحراف جسمي و جنسي جهت ارضاء غرايز نفساني، هدر رفتن سنين جواني و طراوت، بد خلقي در زندگي به دليل عدم ارضاي نيازهاي فردي، دلنگراني هاي پدر و مادرها از دير ازدواج كردن فرزندان و پناه بردن به سمت مصرف مواد مخدر از مهمترين آسيب هاي دير ازدواج كردن است كه دامنگير جوانان و جامع مي گردد.
روزبه معاف كردن افراد متاهل از سربازي غير آموزشي، اولويت استخدام براي افرا متاهل واجدالشرايط، واگذاري خانه هاي استيجاري ارزان قيمت به جوانان تحصيل كرده و متاهل، دادن وام هاي ازدواج بدون بهره و ارتقاء فرهنگي ازدواج  را راهكارهاي مهم در ازدواج به هنگام جوانان برشمرد و گفت: مشاوره هاي رايگان ازدواج در مراكز مشاوره بهداشت مي تواند ازدواج هاي موفق را براي جوانان رقم زند و با شناخت كاملي كه براي آنها به وجود مي آورد در كاهش شكست موثر باشد.
ريشه بسياري از مشكلات در جامعه، عدم شناخت مهارت هاي زندگي است
Powered by DorsaPortal