شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار
۱۳۹۹ جمعه ۱۷ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1397/04/30 تعداد بازدید: 50
ولادت امام رضا عليه السلام
تاريخ ولادت امام رضا عليه السلام

 

تاريخ ولادت امام رضا عليه السلام[ويرايش]

گرچه برخي از مورخان و سيره‌نگاران تاريخ تولد آن حضرت را در يازدهم ذي الحجه سال 153 و برخي ديگر يازدهم ذي القعده سال 151 و يا سال 153 قمري ذكر كرده‌اند، وليكن معروف و مشهور ميان علما يازدهم ذي القعده سال 148 قمري، چند هفته پس از شهادت جدش امام جعفرصادق عليه‌السلام مي‌باشد.[2]

مادر امام رضا عليه السلام[ويرايش]

مادر آن حضرت نجمه خاتون مي باشد. هشام بن احمد يكي از اصحاب حضرت ابوالحسن موسي بن جعفر عليه السلام گويد: روزي حضرت به من فرمود: آيا كسي از طرف مغرب زمين آمده كه بنده و كنيزي آورده باشد؟

گفتم: نه

حضرت فرمود: چرا، يك نفر آمده، بيا نزد او برويم، پس سوار شديم و رفتيم ديديم مردي از اهل مغرب تعدادي بَرده و كنيز آورده.

حضرت به آن مرد فرمود: كنيزان خود را به ما نشان بده و او 9 كنيز نشان داد ولي حضرت هيچ كدام آنها را قبول نكرد و فرمود: به اينها حاجتي نيست، كنيز ديگري به ما عرضه كن.

آن مرد گفت: ديگر ندارم.

حضرت فرمود: چرا، كنيز ديگري هم نزد تو هست.

آن مرد گفت: به خدا قسم فقط يك كنيز ديگر دارم كه او مريض است. ولي هر چه كردند، او را نشان نداد.

حضرت برگشتند و فردا دوباره مرا نزد او فرستادند و فرمودند: برو و به هر قيمتي كه آن كنيز را مي فروشد، از او بخر!

هشام ميگويد: من آمدم و صاحب كنيز، قيمتي براي آن كنيز تعيين كرد و گفت كمتر نميگيرم.

من هم پول را دادم و آن كنيز را خريدم.

آن مرد پرسيد: شخصي كه ديروز همراه شما بود، كيست؟

گفتم: مردي از بني هاشم. گفت از كدام دسته؟ گفتم: از بزرگان بني هاشم.

گفت: بيشتر بگو. گفتم: بيشتر نميدانم

گفت: پس بشنو تا برايت بگويم، من اين جاريه را از سرزمينهاي دور مغرب زمين خريدم، زني از اهل كتاب پرسيد: اين جاريه كيست كه با تو ميبينم؟

گفتم: او را براي خودم خريده ام

آن زن گفت: اين كنيز هرگز سزاوار همچون تويي نيست بلكه او بايد در نزد بهترين فرد روي زمين باشد و به زودي از او پسري متولّد خواهد شد كه شرق و غرب عالم به او ميگروند.

هشام ميگويد: من آن جاريه را نزد حضرت موسي بن جعفر عليه السلام آوردم و چندي نگذشت كه از آن جاريه حضرت علي بن موسي الرضا عليه السلام متولد شد.

از بعضي از روايات ظاهر ميشود كه اين جاريه را مادر حضرت موسي بن جعفر، حميده خاتون خريداري فرمود و بعد به آن حضرت بخشيده است.

حميده خاتون، مادر حضرت امام موسي كاظم عليه السلام، شبي رسول خدا صلي الله عليه و اله و سلم را در خواب ديد كه به او فرمود:« اي حميده، اين نجمه متعلق به پسرت موسي است و به زودي بهترين فرد زمين را به دنيا خواهد آورد.»

روايت شده است كه حميده خاتون به فرزند گرامي خود، حضرت موسي بن جعفر، عرض كرد:« فرزندم! تكتم ( نجمه ) زني است كه من بهتر از او نديده ام و شك ندارم كه نسل او پاك و طاهر خواهد بود. توصيه مي‌كنم با او خوبي كني.»

براي مادر حضرت رضا عليه السلام چند نام ذكر شده است كه عبارتند از: نجمه - تكتم - سكن - خيزران - شقراء - اروي - سكينه -ام البنين - سمان - صقر وقتي حضرت رضا عليه السلام متولد شدند آن بانو را طاهره ناميدند. [3]

نجمه خاتون، در حديثي گويد : هنگامي فرزندم رضا را به دنيا آوردم، پدرش امام موسي‌كاظم عليه‌السلام به من فرمود: او را بگير و خوب نگهدار زيرا او بقيه‌الله در زمين است.[4]

حجه الاسلام حميد احمدي جلفايي نويسنده كتاب نجمه خاتون مي گويد:

«چنان‌كه از نقل شيخ صدوق در عيون‌الاخبار و برخي از منابع ديگر فهميده مي‌شود، گويا وجود نازنين امام كاظم(ع) پس از آنكه آن بانوي مخدره را به منزل خود آوردند، ‌ابتدا براي مدتي-كه احتمال مي‌رود چند ماه بيشتر طول نكشيد- آن را به عنوان يك كنيز، به مادرشان حميده خاتون تحويل دادند و پس از گذشت اين مدت، بانو حميد خاتون، دوباره او را به آن حضرت بخشيد و در واقع آن بانو را به عقد آن امام بزرگوار در‌آورد.
اينكه مي‌گوييم اين مدت فاصله، بيش از چند ماهي طول نكشيده است،‌ به خاطر اين است كه آن بانو، در سال 147 وارد مدينه شده است و در سال 148، امام رضا(ع) از آن بانو به دنيا آمد و مدت حمل امام(ع) نيز، به اندازه متعارف و طبيعي (يعني همان نه ماه) بوده است، پس اين مدت فاصله، نبايد از دو يا سه ماه بيشتر طول كشيده باشد.» [5]

شايان ذكر است كه از ميان امامان معصوم عليهم‌السلام، چهار تن از آنان به نام "علي" ناميده شده‌اند و آنان عبارتند از امام اول (علي بن ابي‌طالب عليه‌السلام)، امام چهارم (علي بن الحسين عليه‌السلام)، امام هشتم (علي بن موسي الرضا عليه‌السلام) و امام دهم (علي‌النقي بن محمدتقي عليه‌السلام).

كنيه آن حضرت، ابوالحسن است و چون كنيه امام موسي بن جعفر عليه‌السلام نيز ابوالحسن بود، كنيه امام رضا عليه‌السلام را ابوالحسن ثاني مي‌گويند. لقب‌هاي شريفش عبارتند از: رضا، صابر، رضي، وفي، فاضل و صديق.

اما لقب "رضا" شهرت بيشتري دارد و آن حضرت را از اين جهت "رضا" ناميدند كه پسنديده خدا در آسمان و مورد خرسندي رسول خدا صلي الله عليه و آله و ائمه اطهار عليهم‌السلام در زمين بود و دوستان و دشمنان به اتفاق از وي خشنود و راضي بودند. [6]

ولادت امام رضا عليه السلام
Powered by DorsaPortal