شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار
۱۳۹۹ جمعه ۲۴ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1397/08/09 تعداد بازدید: 22
به خاطر گراميداشت ياد و خاطره شهيدان دانش‌آموز، اين روز در تاريخ انقلاب اسلامي به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاري شده است.
در روز 13 آبان 1358، دانشجويان مسلمان پيرو خط امام، لانه ي جاسوسي آمريكا را در تهران تسخير كردند و جاسوسان آمريكايي را به گروگان گرفتند.
روز 13 آبان كه در تقويم به عنوان روز مبارزه با استكبار نام‌گذاري شده يادآور سه واقعه مهم در تاريخ معاصر ايران است كه در سه دوره مختلف رخ داده و به همين دليل اين روز را در تاريخ كشور به عنوان روزي به يادماندني به ثبت رسانده است. 

تبعيد امام خميني(ره) به تركيه در 13 آبان 1343، 13 آبان 1357 كه روز دانش‌آموز نام گرفت و تسخير لانه جاسوسي در 13 آبان 1358 عنوان اين سه واقعه تاريخي است كه نمي‌توان هيچ يك را از نظر اهميت نسبت به ديگري اولي تر دانست چرا كه هر كدام در دوره وقوع تاثير گذاري خاص خود را داشته و شرايط را به نحوي تغيير داده‌اند.

تبعيد امام خميني به تركيه 13 آبان 1343

كاپيتولاسيون يا حق قضاوت كنسولي حقي است كه به اتباع بيگانه داده مي‌شود و آنها را ازشمول قوانين كشور مصون ومستثني مي‌كند؛ درواقع در صورت ارتكاب جرم در خاك كشور، دولت ميزبان حق محاكمه آن مجرم را ندارد.

كاپيتولاسيون ريشه در استعمار دارد و كشورهاي استعمارگران اين قانون را به كشورهاي ضعيف تحت‌ سلطه تحميل مي‌كردند؛ كاپيتولاسيون درايران طي معاهده تركمانچاي براي اتباع روسيه به رسميت شناخته شد و پس ازآن برخي كشورهاي استعمارگر ديگر، اين امتياز نامشروع را بعلت ضعف حكومت هاي قاجاريه كسب كردند؛ اما، كاپيتولاسيون در سال 1306، تحت فشار افكار عمومي و فضاي حاكم بر روابط بين‌الملل پس از جنگ اول جهاني لغو گرديد.

هنوز بيش از 3 دهه از الغاي كاپيتولاسيون نمي‌گذشت كه محمدرضا پهلوي احياگر مجدد آن شد. كابينه اسدالله علم در سيزدهم مهر سال 1342، به دستور شاه، پيشنهاد آمريكا مبني‌بر اعطاي مصونيت قضايي به اتباع آمريكايي را به صورت يك لايحه قانوني در هيتت دولت تصويب كرد.

چندي بعد اين خبر به حضرت امام رسيد و ايشان را به خروش و فرياد واداشت به طوري كه در4 آبان 1343 ايشان طي نطقي تاريخي به رسوايي اين اقدام ننگين پرداختند.

فرازهايي از سخنراني ايشان چنين بود: « ... دولت با كمال وقاحت از اين امر ننگين طرفداري كرد، ملت ايران را از سگ‌هاي آمريكايي پست‌تر كردند.

اگر چنانچه كسي يك سگ آمريكايي را زير بگيرد، بازخواست از او مي‌كنند؛‌ اگر شاه ايران يك سگ آمريكايي را زير بگيرد بازخواست مي‌كنند و اگر چنانچه يك آشپز آمريكايي شاه ايران را زير بگيرد، مرجع ايران را زير بگيرد، بزرگترين مقام ايران را زير بگيرد، هيچ كس حق تعرض ندارد...». رژيم كه در طول دو سالي كه امام قيام كرده بودند، نتوانسته بود با هيچ شيوه‌اي، ايشان را آرام كند، تنها يك راه پيش پاي خود مي‌ديد و آن تبعيد امام بود.

در شب 13 آبان 1343، صدها كماندو به همراه مزدوران ساواك به منزل امام در قم حمله‌ور شدند ايشان را دستگير و به تهران منتقل كردند و سپس با يك هواپيماي نظامي ايشان را به تركيه تبعيد كردند. اين سرآغار هجرتي بود كه 14 سال بعد پيروزي انقلاب اسلامي را به بار آورد.

روز دانش‌آموز 13 آبان 1357

در حالي كه انقلاب اسلامي مردم ايران به رهبري امام خميني(ره) به روزهاي سرنوشت سازي نزديك مي‌شد همه اقشار مردم ايران از زن و مرد و پير و جوان، سعي در ايفا كردن نقش تاريخي خود و عمل به تكليف الهي داشتند. در اين ميان دانش‌آموزان و نوجوانان شور و حال ديگري داشتند.

صبح روز 13 آبان 1357، دانش‌آموزان در حالي كه مدارس را تعطيل كرده بودند، به سمت دانشگاه تهران حركت كردند تا صداي اعتراض خود را به گوش همگان برسانند.

اين جوانان پر شور و خداجو، گروه گروه، داخل دانشگاه شدند و به همراه دانشجويان و گروه‌هاي ديگري از مردم در زمين چمن دانشگاه اجتماع كردند. ساعت 11 صبح، مأموران،‌ ابتدا چند گلوله گاز اشك‌آور در ميان اين جمعيت خروشان پرتاب كردند؛ اما، اجتماع كنندگان در حالي كه به سختي نفس مي‌كشيدند، صداي خود را رساتر كرده و با فرياد الله‌اكبر، لرزه بر اندام مأموران مسلح شاه افكندند. در اين هنگام تيراندازي آغاز شد و جوانان و نوجوانان بي‌گناه، يكي پس از ديگري، در خون خود غلتيدند. در اين روز، 56 نفر شهيد و صدها نفر مجروح شدند.

حضرت امام(ره) در پيامي به همين مناسبت فرمودند: «... عزيزان من صبور باشيد، كه پيروزي نهايي نزديك است و خدا با صابران است ... ايران امروز جايگاه آزادگان است... من از اين راه دور، چشم اميد به شما دوخته‌ام ... صداي آزادي‌خواهي و استقلال‌طلبي شما را به گوش جهانيان مي‌رسانم.»

به خاطر گراميداشت ياد و خاطره شهيدان دانش‌آموز، اين روز در تاريخ انقلاب اسلامي به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاري شده است.

تسخير لانه جاسوسي ـ روز مبارزه با استكبار جهاني 13 آبان 1358

در ابتداي انقلاب و زمان حكومت دولت موقت با هدف وادار كردن آمريكا به استرداد شاه و اموال ملت ايران، دانشجويان تصميم به اشغال سفارت آمريكا گرفتند. دانشجويان از دانشگاه‌هاي تهران، پلي‌تكنيك، صنعتي شريف، شهيد بهشتي و ... گرد هم آمدند و طي يك راهپيمايي تا سفارت آمريكا از ديوارهاي سفارت بالا رفته و عليرغم مقاومت محافظين و آمريكايي‌ها، سفارت را به تصرف كامل درآوردند.

در هنگام تسخير سفارت، آمريكايي‌ها به سرعت مشغول نابود كردن بسياري از اسناد دخالت‌ها و تجاوزارت و غارت‌هاي خود شدند ولي پس از تسخير سفارت به سرعت از نابودي باقي‌مانده اسناد جلوگيري شد و بعدها اسنادي كه از لانه جاسوسي آمريكا به دست آمده بود چاپ شده و در اختيار همگان قرار گرفت. به محض انتشار اين خبر، مردم بسياري با خشم و انزجار مقابل لانه جاسوسي تجمع كرده و از حركت دانشجويان حمايت كردند.

امام خميني‌(ره) نيز در پيامي اين حركت را انقلاب دوم و بزرگ‌تر از انقلاب اول ناميدند. اين حركت دانشجويان معترض، خشم آمريكايي‌ها را برانگيخت و آنها كه ناتوان از درك ملتي استقلال‌طلب و آزادي‌خواه بودند، دست به اقداماتي بر ضد جمهوري اسلامي ايران زدند؛ از آن جمله فشار آوردن به مجامع بين‌المللي مانند سازمان ملل، سازمان كنفرانس اسلامي، شوراي امنيت و ...، ايجاد جو منفي تبليغاتي عليه دانشجويان مسلمان و برخي اقدامات ديگر از جمله آنهاست.

اما پس از بي‌ثمر ماندن، آنها به اقدامات جدي‌تري روي آوردند؛ از جمله قطع كامل روابط سياسي در 20 مهر 1359، حمله نظامي به ايران و تجاوز به خاك كشورمان كه به شكست مفتضحانه آنها در صحراي طبس انجاميد و نيز محاصره اقتصادي و بلوكه كردن داراي‌ها و اموال ايران و... كه هيچ‌كدام تاكنون درعزم ملت ايران براي مقابله با ظلم و بي‌عدالتي جهاني ومنشا اصلي آن در جهان يعني استكبار جهاني و آمريكا خللي وارد نكرده است.

و اين‌گونه نام روز 13 آبان براي هميشه در تاريخ ايران ماندگار شد.
به خاطر گراميداشت ياد و خاطره شهيدان دانش‌آموز، اين روز در تاريخ انقلاب اسلامي به نام روز دانش‌آموز نام‌گذاري شده است.
Powered by DorsaPortal