شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار
۱۳۹۹ يکشنبه ۲۶ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1397/09/14 تعداد بازدید: 63
هفته ي ايدز با شعار براي آگاهي از سلامت خود، من هم آزمايش HIV ميدهم
هفته ي اطلاع رساني ايدز 8 تا 14 آذر با شعار جهاني "براي آگاهي از سلامت خود، من هم آزمايش HIV مي دهم " اعلام شده است
مدير شبكه بهداشت  شهرستان فريدونكنار گفت : سازمان بهداشت جهاني در پيامي به مناسبت روز جهاني ايدزسال 2012" رسيدن به نقطه صفر" كه به معناي عدم بروز موارد عفونت جديد و مرگ ناشي از بيماريهاي مرتبط با ايدز مي باشد را به عنوان هدف تمامي دولتها و متوليان سلامت توصيف كرده است.

دكتر محمدي افزود: در حال حاظر در جهان حدود 34 ميليون نفر با ايدز زندگي مي كنند، كه 2.5 ميليون نفر آن در سال 2011 مورد جديد بيماري بوده اند و تخمين زده مي شود كه 1.7 ميليون نفر از آنها تلف شده اند.

وي تصريح كرد : پيشرفتهاي زيادي در زمينه داروهاي نجات دهنده كه "آنتي رتروويرال" خوانده مي شود صورت گرفته است . اين داروها تعداد ويروسها در خون را كاهش مي دهد و به اعتقاد متخصصين، دارودرماني به موقع خود بخشي از پيشگيري است .

وي تاكيد كرد: موج اول همه گيري در كشور ما در بين دريافت كنندگان خون و فرآورده هاي آن بود. موج دوم همه گيري ايدز در زندان ها و در بين مصرف كنندگان تزريقي مواد در اواسط دهه ي 1370 رخ داد به نحوي كه كشور را از مرحله شيوع كم به وضعيت شيوع متمركز وارد كرد.

دكتر محمدي ادامه داد: بيماري ايدز بيشتر از آنكه يك بيماري عفوني باشد يك آسيب اجتماعي است كه ابعاد اقتصادي، فرهنگي و سياسي وسيعي دارد.

وي افزود: هنوزافراد زيادي معتقدند كه ايدز فقط براي"ديگران" است و فقط براي افراد "فاسدومنحرف" پيش مي آيد.اين باورهاي نادرست عميقاً به تلاشهاي بهداشتي براي اشاعه ي اطلاعات واقعي درباره ايدز لطمه مي زند.از سويي موجب تقويت انگ و تبعيضي مي شود كه مانع جستجوي اطلاعات و يا كمك به افراد مبتلا خواهد شد و از سوي ديگر،انكار در اين مورد را قوي تر مي كند و باعث مي شود كه افراد زيادي در جامعه خود را در امنيت و آرامشي بپندارند كه به دور از واقعيت است.


ايشان در پايان يادآور شد: آموزش و اطلاع رساني در زمينه ايدز (HIV ) يكي از استراتژيهاي مهم برنامه كشوري پيشگيري از ايدز در كشور است.
 
 
 
 
هفته ي ايدز با شعار براي آگاهي از سلامت خود، من هم آزمايش HIV ميدهم
Powered by DorsaPortal