شبکه بهداشت و درمان فریدونکنار
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۰ مهر
br ENGLISH
تاریخ: 1398/07/23 تعداد بازدید: 45
روز عصاي سفيد چه روزي است؟
روز جهاني عصاي سفيد

پانزدهم اكتبر يا 23 مهر به عنوان روز جهاني نابينايان يا قانون عصاي سفيد نام گذاري شده است. (در سال‌هاي كبيسه 15 اكتبر مقارن با 24 مهر است).

به گزارش عصر ايران، هر چند كاربرد عصا به عنوان وسيله كمكي در رفت و آمد نابينايان، از سده‌ها پيش متداول بوده، ولي به كار گيري عصاي سفيد به شكل امروزي و به عنوان نماد بعد از جنگ جهاني اول رايج شد.

روز عصاي سفيد چه روزي است؟

در سال 1921م. جيمز بيگز عكاس انگليسي كه در سانحه‌اي بينايي خود را از دست داده بود براي در امان ماندن از تصادف حين رفت و آمد در خيابان‌هاي اطراف محل زندگي خود ابتكار استفاده از عصاي سفيد را به كار برد و پس از آن بود كه دو پژوهشگر آمريكايي قانون عصاي سفيد را نوشتند و 15 اكتبر به عنوان روز جهاني نابينايان يا قانون عصاي سفيد تعيين شد.

 

جان كلام اين قانون اين است كه نابينا هم عضوي از جامعه متمدن است و حقوق اجتماعي مصرحي دارد و به جاي ابراز ترحم حقوق او را بايد رعايت كنيم.

 

خانم يا آقايي كه رانندگي مي‌كنيد اجازه بدهيد نابينايي كه با عصاي سفيد قابل شناسايي است به راحتي از خيابان عبور كند. نه بگوييم «مگه كوري؟» و نه با واژه «روشن‌دل» بخواهيم خودمان را گول بزنيم.

 

احترام به نابينا با اين تعارفات نيست. با رعايت قانون عصاي سفيد است.

روز عصاي سفيد چه روزي است؟

راستي آيا امروز در مدارس قانون عصاي سفيد را آموزش مي‌دهند؟ آيا بچه‌هاي مي‌دانند رودكي شاعر بزرگ ايراني كه هزار سال پيش مي‌زيسته نيز نابينا بوده است؟ آيا بچه‌هاي ما دكتر خزائلي را مي‌شناسند كه كم از هلن كلر نداشت و ندارد؟

به جاي اين همه حرف‌هاي تكراري و حوصله سر بر نحوه مواجهه با دارنده عصاي سفيد را آموزش دهيم تا چند سال ديگر اين بچه‌ها هنگام رانندگي تا عصاي سفيد ديدند از سرعت خود بكاهند و راه را براي عبور نابينايان باز كنند.

چند سال پيش مدير مسؤول يك ماهنامه سياسي كه از فعالان و صاحب نظران سياسي هم هست و چشم‌هاي خود را در انفجاري پيش از انقلاب از دست داده به مناسبت روز عصاي سفيد گفت: وقتي با نابينايي رو به رو مي‌شويد به جاي اين كه بگوييد از راست بپيچ يا از چپ به دستي كه عصا دارد اشاره كنيد و بگوييد به سمت دست عصا، چون ممكن است منظور شما سمت راست خودتان باشد در حالي كه براي او چپ است.

عصاي سفيد مي‌تواند ضامن جان و سلامت يك نابينا باشد. اگر عصاي سفيد را نبينيم اين ماييم كه نابيناييم و اگر نابينايي نابينا دست خود او نبوده اين نابينايي در عين بينايي از آن دست نديدن هاست كه سزاوار سرزنش است. نابينا نه نياز به ترحم ما دارد نه تعارفي، چون خطاب با كلمه «روشن‌دل» و اتفاقا خوش‌شان نمي‌آيد به آن‌ها روشن‌دل گفته شود. حقوق اجتماعي نابينايان را به رسميت بشناسيم و رعايت كنيم. كمترين و نماد آن‌ها توجه به عصاي سفيد است

روز عصاي سفيد چه روزي است؟
Powered by DorsaPortal