بيمارستان دكتر بهشتي نوشهر
۱۳۹۹ چهارشنبه ۲ مهر
br ENGLISH
تاریخ: 1398/05/09 تعداد بازدید: 31
روز جهاني تغذيه با شير مادر
تغذيه با شير مادر تضميني براي داشتن نسلي سالم روز جهاني تغذيه با شير مادر
روز جهاني تغذيه با شير مادر
همه ساله اول آگوست كه بنام روز جهاني شير مادر نامگذاري شده، در كشورهاي مختلف جهان گرامي داشته مي شود. هدف از نامگذاري اين روز تشويق مادران به تغذيه فرزندان خود از اين موهبت الهي است.
“آن ونمن” مدير اجرايي يونيسف : «هفته جهاني تغذيه با شير مادر همچنين به ما فرصتي مي دهد تا خانواده ها و مردم را از مزاياي تغذيه زود هنگام و انحصاري با شير مادر آگاه كنيم و يونيسف به حمايت، ترويج و پشتيباني از تغذيه با شير مادر متعهد است.»
 اهميت تغذيه با شير مادر
شير مادر به لحاظ  داشتن مواد پروتئيني و ويتاميني بسيار، بيش از ساير غذاها براي نوزادان توصيه شده است.
تغذيه نوزادان و كودكان با شير مادر به مدت دوسال به دليل فراهم كردن منبع انرژي و مواد مغذي با كيفيت بالا باعث جلوگيري از گرسنگي و سوء تغذيه در نوزادان شود. تحقيقات نشان داده است درصورت تغذيه با شير مادر خطر ابتلا به انواع بيماريها كاهش مي يابد و باعث افزايش رشد ذهني و ارتقاء سطح يادگيري در كودكان مي شود.
 تغذيه مناسب و استراحت مادر،  در افزايش و تداوم شير مادر نقش موثري دارد
 دوران شيردهي،  يكي از با اهميت ترين دوران زندگي است كه تغذيه ي كامل و متنوع طي آن، نقش مهمي در سلامت كودك و مادر ايفا مي كند. از اين رو بايد توجه ويژه اي به تغذيه ي مادر داشت. 
تغذيه ي مادر شيرده، تاثير قابل توجهي بر كيفيت شير مادر دارد؛ تا آنجا كه دريافت ناكافي ويتامين ها و مواد معدني توسط مادر شيرده سبب كاهش كيفيت شير وي و بروز كمبود در نوزاد مي شود.
 در اين دوران بايد پروتئين، ويتامينها و املاح معدني بيشتري دريافت شود:
كليه ويتامين هاي محلول در آب از جمله ويتامين C ، فولات (اسيد فوليك)، ويتامين هاي گروه B و … به علت ورود مستقيم آن ها به شير بايد در رژيم غذايي مادر افزايش يابد.
در مورد ويتامين هاي محلول در چربي نيز ميزان نياز بدن به ويتامين  A افزايش مي يابد.  درصورتي كه مادر خانه نشين است و از تماس مستقيم با نور خورشيد محروم است، نياز به مصرف ويتامين D نيز افزايش مي يابد.
همچنين رژيم غذايي مادر شيرده، بايد غني از كلسيم، آهن و روي باشد.
روز جهاني تغذيه با شير مادر
Powered by DorsaPortal