بيمارستان دكتر بهشتي نوشهر
۱۳۹۹ پنج شنبه ۲۳ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1398/05/28 تعداد بازدید: 10
تبريك
عيد سعيد غدير خم بر همه مسلمانان گرامي باد

 

پيامبر (ص) در 24 يا 25 ذيقعده سال دهم هجري همراه با هزاران نفر براي به جاي آوردن مناسك حج، از مدينه به طرف مكه حركت كرد. از آنجا كه اين حج، آخرين حج پيامبر (ص) بود به حجة الوداع مشهور شد. وقتي اعمال حج پايان يافت و پيامبر (ص) همراه مسلمانان مكه را ترك و به طرف مدينه حركت كرد، روز 18 ذي الحجه به غدير خم رسيدند، در اين مكان جبرئيل آيه تبليغ را بر پيامبر (ص) نازل كرد و از جانب خداوند، به رسول خدا (ص) امر نمود تا علي (ع) را به عنوان ولي و وصي بعد از خود، به مردم معرفي كند.

 

بنابر روايات، رسول خدا (ص)، در غدير خم مردم را گرد آورد و دست علي (ع) را بلند نمود تا همگان او را ببينند و فرمود: «اي مردم، آيا من از خود شما، بر شما بيشتر ولايت ندارم؟» مردم پاسخ دادند: «آري،‌اي رسول خداحضرت فرمود: «خداوند وليّ من است و من وليّ مؤمنين‌ هستم و نسبت به آنان از خود آنان بيشتر ولايت دارم. پس هر كس كه من مولاي اويم، علي مولاي اوسترسول خدا (ص) سه‏ بار اين جمله را تكرار كرد و فرمود:

 

«خداوندا، دوست بدار و سرپرستي كن، هر كسي كه علي را دوست و سرپرست خود بداند و دشمن بدار هر كسي كه او را دشمن مي‌دارد و ياري نما هر كسي كه او را ياري مي‌نمايد و به حال خود رها كن، هر كس كه او را وا مي‌‏گذارد

سپس خطاب به مردم فرمود: «حاضران اين پيام را به غايبان برسانند

تبريك
Powered by DorsaPortal