بيمارستان دكتر بهشتي نوشهر
۱۳۹۹ پنج شنبه ۱۶ مرداد
br ENGLISH
تاریخ: 1398/06/30 تعداد بازدید: 1
روز جهاني آلزايمر
21 سپتامبر _ 30 شهريور 98 روز جهاني آلزايمر

آلزايمر              Alzheimer disease

بامطالعه علا يم و نشانه هاي بيماري آلزايمر در شروع درمان و جتوگيري از بروز اتفاقات ناگوار متعاقب اين بيماري پيشتاز خواهيم بود.

بيماري فراموشي يك نوع اختلال عملكرد مغزي است كه به تدريج تواناييهاي ذهني بيمار تحليل مي رود. در ابتدا اختلال حافظه به وقايع و آموخته هاي اخير محدود مي شود ولي به تدريج خاطرات قديمي هم آسيب مي بيند. فراموشي نام دوستان و اتاق خواب و دستشويي و...كم كم منجر به افسردگي و عصبانيت و پرخاشگري بيمار مي شود.

5 درصد از جمعيت 65 ساله و بالاتر به بيماري آلزايمر متوسط تا شديد مبتلا هستند و اين در حاليست كه 10 تا 15 درصد سالمندان در همين گروه سني از بيماري آلزايمر خفيف رنج مي برند.

رويا ديدن يكي از بهترين روشها براي از دست ندادن حافظه است. اغلب براي ما سوال پيش مي آيد چرا روياهايمان را پس از بيداري فراموش مي كنيم؟جواب اين است تا خاطرات و حافظه اصلي مان با مشكل مواجه نشود. اگر قرار بود تمام خاطرات در ذهن ما ذخيره شود دچار اختلال در برگزيدن واقعيت ها مي شديم. در جواني حافظه منعطف تري داريم و روياهاي بيشتري مي بينيم. از دلايل ديگر آلزايمر ضربه هاي محكم به سر است.

هنوز درماني براي آلزايمر وجود ندارد اما با استفاده ازداروها مي توان سير پيشرفت بيماري را كند كرد.

دانشمندان معتقدند آلزايمر در بيشتر افراد در اثر تلفيقي از عوامل مانند وراثت و سبك زندگي و عوامل محيطي رخ مي دهد و مغز را تحت تاثير قرار مي دهد.

يك الگوي زندگي سالم مي تواند شامل موارد زير باشد:

ورزش منظم

رژيم غذايي كم چرب و سرشار از ميوه ها و سبزيجات

اسيد هاي چرب امگا3

فعال بودن از نظر اجتماعي و ذهني

روز جهاني آلزايمر
Powered by DorsaPortal